arama

5G Nedir? Ne Zaman Gelecek?

5g nedir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

5G Nedir?

5G teknolojisi nedir sorusuna cevaben 5G’nin içerisindeki “G” harf, “generation” dolayısıyla nesil manasını taşımakta. 5G, 4G LTE’yi kalmış olduğu yerden sürdürecek ve mobil görüşmeleri, kısa mesaj, Web’de gezmek benzeri yaygın işlerin beraberinde üst seviye bir veri aktarma hızı ilave edecek. 5g ve çok yüksek frekans HD çözünürlüğü bulunan video çeşitlerini indirip ve karşı tarafa yüklemek, olabildiğince çabuk olacak. İnternete bağlantılı on binlerce mobil düşü de 5G ile beraber gerçek olabilecektir. Çabuk İnterneti herkes seviyor, bundan dolayı dünyanın ilk sırasında yer alan bütün telekomünikasyon şirketleri daha çabuk internet bağlantısı sağlamanın yöntemlerini aramaktalar. Telefonlar, saatler, evler ile otomobiller, kopuntu olmayan, çabuk bir bağlantıya gereksinim duyuyor.

4G’den Veya 4 Buçuk G’den Çok Mu Hızlı

4G LTE şu esnada saniye içinde 1 gigabit veri aktarımında bulunabiliyor; dolayısıyla uzun olmayan bir HD film indirilmesi, kusur olmayan şartlarda ortalama bir saat sürmekte. Problem ise 4G’nin en fazla çabukluğuna çoğu vakit ulaşamıyor olunması. 5G, indirme hızını saniye içinde 10 gigabite taşıyacak. Muhakkak 5G’nin çabukluğu da bina, duvar, başka sinyaller benzeri etmenlerden negatif açıdan etkilenerek aynı zamanda muhtemelen bu kurumsal çabukluğa pek erişemeyecektir. Yalnız buna karşılık 4G’den daha fazla çabuk olacaktır.

5g nedir nasıl avantajları olacak

5g nedir

Nasıl Çalışıyor?

Lider olan iletişim şirketlerinden meydana gelen dev ticaret birliği, 5g nedir sorusuna cevap bulup aynı zamanda 5G adına dünya genelinde standartlar meydana getirmek kaydıyla çalışmaktalar. Bu standartların hepsi daha kesin hale gelmemiş olsa da, profesyoneller 5G’nin öncekine göre uyumlu (4G- 3G ) olabileceğini savunuyorlar. 5G, 4G’ye kıyas yapıldığında üst düzey radyo frekanslarını değerlendiriyor. 4G, 20 MHz’e seviyesindeki bantları bünyesine alırken 5G, 6GHz’e dek olan frekans bandı değerlendirilebiliyor. Bu üst düzey frekansların kullanım yapılmasının nedeni, ekseriyetle şu esnada boş oluşları ve doneleri daha çabuk taşıyabilmeleridir. Problem ise üst düzey frekansa sahip sinyallerin alt seviye frekanslar derecesinde uzaklığa ulaşmamaları. Bu sebeple 5G’nin sağlandığı mekanlarda toplu giriş ile çıkış anten çeşitlerinin MIMO’lar değerlendirilmesi beklenmekte.

5G Ne Zaman Gelecek?

5G, Abd’nin kimi bölgelerinde tecrübe edilmeye başlanmış durumda. Bunun ile beraber birçok profesyonele göre 5G, 2020’den evvel yaygın hale gelmeyecektir. Yalnız beklenti üst seviye internet çabukluğu ise, dört yıl daha beklenilmesine değecek boyutta.