arama

Alcatraz Hapishanesi’nin Tarihi

alcatraz hapishanesi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Alcatraz Hapishanesi 19. Yüzyılın ortalarından günümüze kadar geçen süre zarfında, Amerika Birleşik Devletleri’nde en büyük mahkûmların tutsak edildiği ünlü hapishanedir.

Aynı zamanda “The Rock” olarak adlandırılan bu ünlü hapishane San Francisco körfezinde bulunan küçük kayalık bir ada üzerine inşa edilmiştir. Uzak konumu yüzünden yıllar boyunca deniz feneri yeri olarak kullanılan bu mevki yıllar geçtikçe Amerikan askeri tarafından adanın kontrolü ele geçirildi ve yavaş yavaş hapishaneye dönüştürülme çalışmaları başladı.

Alcatraz adası, 1775 yılında San Francisco körfezine giren bir İspanyol subayı olan Juan Manuel  de Ayala tarafından keşfedilmiştir. Keşfinden sonra adaya “La Isla de los Alcatraces” adını verdi bu kelimeyi tercüme edecek olur isek çoğu kaynakta da görebileceğimiz gibi “pelikan adası” anlamına gelmektedir.

19.yüzyıla geldiğimiz zaman Meksikalı Vali Pio Pico, adaya deniz feneri inşaatına başlattı. Meksika – Amerika ikilisi arasında geçen savaşın sona ermesi üzerine 1850 yılında Kaliforniya’nın Amerika’nın kontrolüne geçmesi sonucu 13. Cumhurbaşkanı Millard Fillmor tarafından ABD ordusunun mülkü olarak ada tayin edildi.

Amerika içerisinde süren iç savaş sırasında adaya tahkimat ve savunma topları yapmaya başlandı. Uzak konumu ve müstahkem askeri kompleks bir hapishane olmak için oldukça büyük bir yer olduğunu kanıtladı ve askeri kuvvetlerin adadan uzaklaştırılmasına karar verilerek sadece hapishane olarak kullanılmasına karar verildi.

Hapishane mahkûm sayısı yıllar içinde yavaş yavaş artış gösterdi ve bu artış sayesinde büyüklüğüne en büyük katkıyı 1898-1906 San Francisco depremi ve İspanyol-Amerikan savaşından sonra gerçekleşti.

alcatraz hapishanesi

alcatraz hapishanesi

Ada Resmiyete Kavuştu

1907 yılında ada resmi olarak Batı Amerika Birleşik Devletleri Askeri Cezaevi olarak tayin edildi ve bu tayin sonucu genişleme çalışmalarına başlandı.

1912’de ana hapishane bloğu ve çevre binaların inşaatı tamamlandı.

Yavaş yavaş hapishane nüfusu artmaya başladı. Buraya gönderilen mahkumların ortak noktaları diğer hapishanelerde taşkınlığa ve sorunlara neden olmalarıydı. Tarihler 1930 yılını gösterdiği zaman ülke içinde yasakların etkisi ile birçok ünlü gangsterler ve suçlu mahkûmlar ada hapishanesinde kaldı. Özellikle Al Capone ve Machine Gun Kelly isimlerinin Alcatraz Hapishanesi üzerinde kalması ününe ün kattı. Kurulduğu tarihten günümüze kadar hiçbir mahkûm hapishaneden başarılı bir şekilde kaçmayı başaramadı.

Toplam 14 kaçış girişiminde,36 mahkûm kaçmayı denedi,23’ü yakalandı,8’i kaçıp öldü ve kalan beş kişinin boğularak öldüğü yetkililer tarafından kabul edildi.

Giderek artan ada maliyeti ve uzak konumu nedeni ile hapishane 21 Mart 1963 tarihinde tüm zamanların en ünlü kaçıma girişiminden sadece iki yıl sonra resmi olarak kapatıldığı ilan edildi.

Kaçan mahkumların boğularak öldüklerini iddia ediliyor olsa bile US Marshall Office tarafından hâlâ bu davanın araştırılıyor olması akılda bazı soru işaretlerini bırakıyor.

Hapishanenin kapatılmasını fırsat olarak gören ve Amerika Birleşik Devletleri hükümetine karşı Hint halkının haklarını konusunda savaşan büyük bir Hintli toplumun merkezine dönüştü.

1986’da Alcatraz Adası ulusal tarihi bir dönüm noktası olarak ilan edildi. Bu adanın şöhreti sayesinde günümüzde bile sayısız eser ve film medyasından bitmek bilmeyen yapımlar ile yükselmeye devam etmekte.

 • Nihat Güney
  9 ay önce

  Adayı görür görmez The Rock filmi geliyor insanın aklına. Tarihi bakımından da ünlü bir ada. Bizdeki İmralı’ya benzetebiliriz bence.

  1
  yorum beğen
 • Mehmet
  9 ay önce

  valla o hapishaneden o şartlar altında kaçmayı başarab makhum gerçekten büyük bir iş başarmış. halen gizemini koruyan esrarengiz bir hapishane benim için burası.

  1
  yorum beğen
 • Pekmezbey
  9 ay önce

  Alcatraz sanırım en ünlü hapishanelerden birisi.Günümüze kadar birçok filmde adı geçti ve aynı zamanda birçok filme konu olan bir hapishane.Özellikle Escape from Alcatraz’ı izlemeyenler var ise kesinlikle izlemenizi öneririm. Önceden deniz feneri olarak kullanıldığını duymamıştım.

  1
  yorum beğen
  • Emre Çelen
   9 ay önce

   Pekmezbey Merhaba, yorumun için teşekkür ederim.

   2
   yorum beğen