arama

Alkol Tüketmenin 9 Zararı

alkol
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Çoğumuz alkol ve sağlıklı yaşam tarzının birlikte iyi gitmediğinin farkındadır ve bu nedenle alkolden kaçınırız. Bununla birlikte, alkollü içecekler tüketme fırsatları bol miktarda bulunmaktadır. Peki alkolün vücudumuza zararları nelerdir ? Buyrun göz atalım :

1-Yüksek Stres Seviyesi

Alkol, stres hormonu olan kortizol seviyesinde artışa neden olur, bu artış vücudumuzda alerjik reaksiyonlara ve ruh halimizin kötüleşmesine sebep olur. Kortizol hormonundaki artışlar, testestorun seviyesiniz düşmesine sebep olur ve kasların erimesine metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur.

2-Büyüme Hormonlarının Düşmesi

Alkol, yara iyileşmesi, yağ yakımı ve kas büyümesi için birincil öneme sahip olan büyüme hormonlarının salınımını engeller. Büyüme hormonları olmadan kas gelişimi durma seviyesine gelir ve vücuttaki yaraların iyileşme süresi uzar.

3- Alkol Sebebiyle Düşük Uyku Kalitesi

Alkol tüketiminin, rejenerasyon (yenilenme) için önemi olan uyku kalitesi üzerinde de olumsuz bir etkisi vardır. Yüksek kaliteli uyku olmadan, en iyi şekilde performans gösteremezsiniz, yağ yakamazsınız ve kas yapamazsınız !

4- Yüksek Kalori Miktarı

Alkol gram başına ortalama 7,1 kaloridir ve bu nedenle bir makrobesin olarak kabul edilebilir. Sorun şu ki, bu alınan kalorinin derhal yakılması gerekiyor. Yapılan bir araştırmaya göre alkolde alınan kalorilerin metabolizma tarafından düşük miktarlarda yakıldığını hemen yağ olarak depolandığını gözlemlenmiştir.

alkol tüketiminin zararları nelerdir

alkol tüketmenin zararları

5- Yüksek Glikoz (Şeker) Seviyesi

Alkolün kalori miktarının yüksek olmasının sebebi içerdiği yüksek şeker seviyesidir. Büyük miktarlarda şeker içeren bira, şarap, kokteyl ve benzeri içecekler vücutta doğrudan yağ olarak depolanırlar.

6- Vücutta Su Kaybı (Dehidrasyon)

Alkol, birçok sebepten dolayı oldukça tehlikeli olan güçlü bir dehidre edici etkiye sahiptir. Dahası, sıvı kaybı yaşandığından metabolik süreçler daha az verimli hale gelir ve daha yavaş çalışır, çünkü vücuttaki kimyasal reaksiyonlar için geçerli sıvı seviyelerine sahip değildir.

7- Performans Düşüklüğü

Alkol aldıktan sonra yapacağınız fiziksel aktivite sizin için çok zor olabilir. Vücuttaki sıvı kaybı nedeniyle önemli vitamin ve mineraller eksiktir, buda temel kas fonksiyonlarının azalması anlamına gelir. Daha da kötüsü kramp ve yaralanmalara ve ciddi kas iltihabına neden olabilir.

8-Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Metabolizma yavaşlığı, vitamin ve mineral eksikliği ve yukarda belirttiğimiz birçok nedenden dolayı bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olur. Kolay bir şekilde hasta olabilir ve hastalığın iyileşme süresi uzayabilir.

9- Küçük Miktarlar Bile Zararlı

Sadece vücut fonksiyonları açısından sizi etkilemez ruh sağlığı bakımından da zararlı olduğu bilinmelidir. Küçük miktarlar bile hayatınızı olumsuz etkileyebilir.

Alkol tüketirken vücudunuza ne kadar değer verdiğiniz düşünün. Sağlıklı günler.

 • Testosteron Seviyesini Artırmanın 6 Yolu | Bilgili Abi
  9 ay önce

  […] Alkol tüketmenin zararlarını önceki makalelerimizde detaylı olarak açıklamıştık. Testosteron seviyenizi arttırmak konusunda gerçekten ciddi iseniz, alkol tüketmemelisiniz. Alkolde özellikle birada bolca bulunan östrojen hormonu sayesinde testesteron hormonunu bastırarak cinsel performansınızı büyük ölçüde düşürür. […]

  0
  yorum beğen
 • Testesteron Seviyesini Arttırmanın 6 Yolu | Bilgili Abi
  10 ay önce

  […] Alkol tüketmenin zararlarını önceki makalelerimizde detaylı olarak açıklamıştık. Testesteron seviyenizi arttırmak konusunda gerçekten ciddi iseniz, alkol tüketmemelisiniz. Alkolde özellikle birada bolca bulunan östrojen hormonu sayesinde testesteron hormonunu bastırarak cinsel performansınızı büyük ölçüde düşürür. […]

  1
  yorum beğen