arama

Altcoin Nedir ? Nereden Alınır?

altcoin nedir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Çoğu insan nasıl çalıştığını tam olarak anlayamasa bile Bitcoin’i az çok tanırlar. Peki altcoin nedir ? Bitcoin ile birlikte kripto para dünyasına dahil olmaya başladıktan sonra, genel adları altcoin olarak bilinen yüzlerce kripto para olduğunu öğreniriz. Altcoinler kar ve zarar oranı bitcoin kadar stabil olmadığı için herkese göre bir yatırım aracı değildir.

Altcoin Nedir ve Neden Önemlidir ?

Altcoin kelimesi “Bitcoin Alternatifi” kelimesinin kısaltmasıdır. Bu nedenle Bitcoin hariç bütün kripto para birimlerine altcoin denir. Çoğu altcoinler Bitcoin’in yazılım tabanını optimize edip geliştirerek daha güvenli ve hızlı bir ödeme yöntemi sunar.

Bitcoin hariç 1627 tane altcoin vardır. Her gün bu miktar azalıp çoğalabilir. Güncel miktar için coinmarketcap sitesine bakabilirsiniz. Her gün azalıp çoğalmasının nedenleri Bitcoin algoritmasının aynısını yapmaları veya kaydadeğer bir değişiklik yapmamaları ve ödeme amaçlı değilde scam (dolandırıcılık) amaçlı kurulmalarıdır. İstisna olarak ilk defa Litecoin adına altcoin bitcoin algoritmasından farklı karmaşık bir algoritma ile kullanıcılarına sunulmuştur. Şuan Bitcoin’den sonra kullanımı en fazla olan bir altcoindir. Bu nedenle kullanıcılar Bitcoin’i altın,Litecoin’i ise gümüş olarak adlandırırlar.

İlk Altcoin Nedir ?

İlk altcoin 2011 yılının Nisan ayında kullanıcılarına duyuruldu. İsmi Namecoin, bu altcoinin temel amacı domain(alan adı) tescilini kolaylaştırmak ve benzeri internet üzerinden alışverişi güvenli hale getirmekti. Sebebi bilinmeyen bir sebeple tarihin en başarılı altcoinlerinden biri olan Namecoin şuan kullanım sırası 308’dir.

Altcoin’e Yatırım Yapmalı Mıyım ?

Altcoinler genellikle Bitcoin’den kat ve kat fazla para kazandırmaktadır. Düşük market cap (piyasa hacimi)’a sahip oldukları için manipülasyona oldukça yatkındır. “Balinalar” olarak adlandırılan zengin insan toplulukları yeni ve düşük fiyatlı altcoinleri büyük miktarlarda alarak altcoinde devasa bir fiyat artışına neden olur. Bu fiyat artışını gören kişisel yatırımcılar altcoini daha fazla değerlenir düşüncesiyle alırlar. Bir süre sonra altcoin fiyatı kişisel yatırımcılar sayesinde daha yukarı çıkar ve tam olarak bu süreçte balinalar satın aldıkları altcoinleri yüksek karlar ile satmaya başlarlar. Büyük ölçüde satılan altcoinler, altcoin fiyatının düşmesine neden olur ve bu zarar ise kişisel yatırımcılara yansır.

Balinalara yakalanmamak için yatırım yapacağınız altcoini dikkatle izlemenizi, fiyat dalgalanmaları stabil olan altcoinlere ve projesine güvendiğiniz altcoinlere yatırım yapmanızı tavsiye ederiz.

Nereden Altcoin Alabilirim ?

Bitcoin’de olduğu gibi altcoinlerinde elde etmenin çeşitli yolları vardır. Altcoinlerin elde etmenin temel yolu, mal veya hizmet için ödeme olarak kabul etmektir. Bir diğer yolu ise, birçok altcoin kendi resmi web sitesi ve alış ve satış için bir altyapısı vardır.

Birden fazla altcoini hızlı bir şekilde almak istiyorsanız exchange (bitcoin ve altcoin alış ve satış platformu)’lerde ticaretinizi yapabilirsiniz. Dünyaca ünlü ve güvenli alış satış sitelerinden birkaçı şunlardır:

 • Bittrex
 • Binance (Önerim)
 • Bitfinex
 • Bitstamp

Birkaç yerli alış satış platformu da şunlardır:

 • Paribu (Önerim)
 • Btcturk
 • Koineks
 • Sinan
  9 ay önce

  Türk Lirası ile almayı düşünüyorum ama fiyatlar şuan benim için pek uygun değil ayrıca bu işin geleceği nasıl orası da belli değil.

  1
  yorum beğen
 • Cavitcim
  9 ay önce

  Bitcoin’in çıkmasının ardından çok fazla coin çeşidi türedi. Ancak ben hala bitcoine bile tam anlamıyla güvenemezken,alt coinlere güvenebileceğimi hiç sanmıyorum. Neredeyse her ay yeni bir coin sanal dünyaya giriş yapıyor. Buda benim sanal paraya olan güvenimi kırıyor. Bir yerden patlayacağını düşünüyorum. Bir ara bitcoin almayı düşünen birisi olarak Btcturk güvenimi kazanmıştı.

  2
  yorum beğen
 • Mehmet
  9 ay önce

  bugünlerde yüzlerce coin türü çıktı. bitcoin dalgasından sonra hangisi patlar hangisi iş yapar kestirmek zor ama bu altcoin ilerde değerlenebilir.

  2
  yorum beğen