arama

Altın Fiyatlarını Belirleyen Hususlar

altın
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Altın Fiyatlarını Ne Belirliyor?

Altın günümüzün de vazgeçilmez yatırım aracı olmaya devam ediyor. Fakat bir anda yükselmesi ya da bir anda düşmesi kimilerinin zarar etmesine kimilerinin ise kar etmesine neden oluyor. Ama altınların bir inip bir düşmesine yol açan etmenler nelerdir, bir de bunlara göz atmak gerekmektedir. İşte altının fiyatlarını belirleyen etmenler…

1. Arz-Talep İlişkisi

Her üretim arz-talep dengesine bağlıdır. Eğer arzu edilen üretim miktarı fazlaysa o kadar çok üretim yapılır ve bu da herkese ulaşması için fiyatları aşağı çekmektedir. Ancak talep edilen miktar az ise bu durumda da rezerv sınırlı olduğundan altın fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır.

2. Maliyet

Her şeyin bir maliyeti vardır, öyle değil mi… İşte bu durum altın madenciliği için de aynıyla geçerli. Çünkü altının çıkarılması belli bir maliyet sürecini oluşturmaktadır. Keşif çalışmaları ve bunu yürüten teknik kadronun maliyeti, altının piyasaya sürülmesinde görevlendirilen aracı kuruluşlar ve daha birçok imalat maliyeti altının fiyatlarını şekillendirmektedir.

3. Petrol

Boşa denmemiş “aman petrol canım petrol” diye… Petrol de altının fiyatını belirleyen faktörler arasında gelmektedir. Sadece tek başına değil diğer emtia ile birlikte oldukça etkisi olan petrol da altının fiyatlarının ne yönde seyredeceğine yön veren önemli kimyasal maddeler arasında gelmektedir.

altın fiyatlarını belirleyen hususlar

altın fiyatları nasıl belirlenir

4. Merkez Bankalarının Para Politikası

İktisat politikası da muhakkak ki altının belirleyici etmenleri arasında gelmektedir. Merkez bankalarının uluslararası çapta almış oldukları tüm kararlar ekonominin vazgeçilmez değişim araçlarından olan altının ve fiyatlarının da şekillenmesinde kuşkusuz ki büyük bir öneme sahip.

5. Enflasyon Oranları

Ekonomi dünyasının belki de en sık duyduğumuz kavramıdır enflasyon. Enflasyon rakamları da altının inişe ya da çıkışa geçişine mutlak etki eden başlıca faktörlerin arasında gelmektedir. Bu nedenle enflasyon değerlerine göre altın fiyatlarının hangi yönde olduğunu değerlendirmek son derece önem taşımaya devam etmektedir.

6. Genel Siyaset

Ekonomi dünyasında yaşanan tüm gelişmelerin yanı sıra genel siyasetin nabzı da altının ve fiyatlarının inişe yahut çıkışa geçmesine etki eden etmenler arasında gelmektedir. Tüm bu maddeler birleştirildiğinde de altının fiyatlarını etkileyen faktörler anlaşılmış demektir.