arama

Astrofizik Nedir? Astrofizik Okumak Hakkında Bilgi

astrofizik nedir, astrofizik okumak hakkında bilgi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Astrofizik Nedir? Astrofizik Okumak Hakkında Bilgi

Astrofizik nedir, astrofizik okumak, astrofizik bölüm puanları, yurtdışında astrofizik okumak gibi birçok bilgiyi zamanında araştırıp üniversite kariyer planlarımın arasında kendisine yer verdiğim bu bilgileri toplayıp sizlerin de yararlanması için bu bilgileri bu yazımda paylaşma kararı aldım.

Hatta bunların yanında sizlere astrophysics x ray (astrofizik x ışını) beni bu dala sürükleyen ve uğrunda bu araştırmaları yaptığım cihaz hakkında birkaç ufak bilgi vereceğim.

Astrofizik Nedir?

Bir astronomi terimidir. Uzay boşluğunda yer alan gökcisimlerini ve bu gökcisimlerin içerisinde gerçekleşen olay döngülerini fiziksel ve kimyasal yapılarını inceleyen bilim dalıdır.

Astronomi ve kozmoloji adında iki kardeş diye tabir edilen bilim dalı vardır ve bunlar birbiri ile sık sık karıştırılır.
En keskin anlamda arasındaki farklar ise şu şekildedir:

 • Astronomi: Gökcisimlerin pozisyonlarını, parlaklıklarını, hareketlerini kısaca karakteristik hal ve tavırlarını ölçer.
 • Astrofizik: Evrende küçük ve orta büyüklüğe sahip olan yapıların fiziksel olan teorilerini oluşturur.
 • Kozmoloji: Çok daha büyük yapılar için ve evreni bir bütün şeklinde alarak yapar.

Uygulama olarak düşündüğümüzde bu üç uzmanlık alanı, birbirine sıkıca bağlı bir aile oluşturur.

Astrofiziğin Hedefleri Nelerdir?

Astrofizik okumak isteyen kişiler aslında hedeflerini çok net bilirler ama bu bölüme yeni merak saran ve astrophysics x ray cihazı ile merak saran kişiler var ise astrofizik bölümünün hedefleri neler beraber bakalım.
En temel hedefler arasında evreni ve içindeki yerimizi anlamaya çalışmak vardır. NASA (Ulusal Havalık ve Uzay Dairesi) astrofizikçileri, evrenin nasıl çalıştığı, nasıl oluştuğu ve genişlemesini sürdürdüğü, yıldızların etrafında bulunan gezegenlerde yaşam arayışı gibi çalışmalar yürütmektedirler diye tanımlar. Tüm bu çalışmalar da,

 • Buraya nasıl geldik?
 • Evrende yalnız biz mi varız?
 • Evren nasıl çalışmasını sürdürür?

Gibi birtakım sorular ile bizi baş başa bırakır.

yurtdışında astrofizik okumak

astrofizik okumak

Astrofizik Okumak

Astrofizik nedir? sorusunun cevabını kendinize verebiliyorsanız şu an astrofizik okumak ve astrofizik bölüm puanları gibi araştırmalara başlamaya hazırsınız. Ama sizlere bu bölümde okumak nasıl olur biraz anlatmak istiyorum.
Gökcisimlerin konumları, hareketleri, fiziksel ve kimyasal yapıları ile bunların oluşumu gibi evrimleri sırasında gerçekleşen evreleri inceleyen Astronomi ve Astrofizik bilim dallarının eğitimini, ülkemizde Fen, Fen-Edebiyat, Mühendislik ya da Doğa Bilimleri Fakülteleri’ne bağlı olan Astronomi ve Uzay Bilimleri, Uzay Bilimleri ve Teknolojileri, Astronomi ve Astrofizik bölümlerinde verilmektedir.

Bu bölümlerden herhangi birinde 4 yıllık lisans eğitim sürenizi tamamlamanız gerekiyor ve kariyerinizde astrofizik okumak konusunda kararlı iseniz, yine bu bölümlerin herhangi birisinde 2 yıl sürecek yüksek lisans eğitimini tamamlamanız, daha sonra ise 4 yıl doktora eğitiminiz ile astrofizik okumak konusunda serüveninizi eğitim açısından noktalamış olursunuz.
Yurtdışında astrofizik okumak gibi bir niyetiniz var ise bu konuda deneyimli ve ülkemizde bu konuda hizmet veren kurum ve kuruluşlara başvuru yaparak veya en basit örneğinden bir rehberlik öğretmeninize yurtdışında astrofizik okumak istiyorum bu konuda bir yol haritası oluşturabilir miyiz dediğinizde seve seve yardımcı olacaktır.
Son olarak bu bölümde vereceğim tavsiye yurtdışında astrofizik okumak veya ülkemizde astrofizik okumak konusunda tam karar vermeden ve astrofizik bölüm puanları hakkında araştırmaya başlamadan önce H.Rosenberg tarafından kaleme alınmış Astrofizik Dersleri adlı kitabı satın alıp sizi neler beklediğini daha iyi anlayabilir ve bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

astrophysics x ray nedir

astrophysics x ray

Yine bir yazımızın sonuna geldik. Astrophysics x ray cihazları hakkında yazımın başında söylediğim gibi ufak bir bilgi verecek olursam; bu cihazlar bagaj kontrol noktalarında görmeye alıştığımız cihazların ta kendisidir.

Unutmadan her yazımda tekrarladığım eğer astrofizik nedir, yurtdışında astrofizik okumak, astrofizik dersleri neler orada beni neler bekliyor diye merak ettikleriniz veya hala aklınızda soru işaretleri var ise yorum yaparak bize bildirebilir veya bu konuda yol gösterecek bilgileri paylaşabilirsiniz.