arama

Astronomi Öğrenimindeki Öncelikler Nelerdir?

astronomi öğrenimindeki öncelikler nelerdir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Gök bilimi (Astronomi) ilgisini gök cisimlerine veren ve gök cisimlerinin geçirdiği çeşitli aşamaları açıklamaya çalışan, onların keşfedilmemiş, bilinmeyen yönlerini ve devasa yapılarını anlamaya çalışan bir bilimdir.

Gökyüzüne İlgi Ne Zaman Başlaadı?

İnsanoğlunun gökyüzü ile ilgilenmesi bundan birkaç bin yıl önceye dayanmaktadır. İnsanların gökyüzüne karşı ilgisi, tarımsal faaliyetler aracılığıyla gerçekleşmiştir. İnsanlar tarım ürünlerinin ne zaman ekilip biçileceği bilgisini ancak takvimsel bilgi sayesinde anlayabilirdi. Takvimsel bilgi için ise gökyüzünü incelemeleri gerektiğini düşünen insanlar güneşi ve diğer gök cisimlerinin hareketlerini incelemeye başladılar. Bu da insanlar için astronomi biliminin önemini gün geçtikçe arttırmıştır.

Günümüzde hala astronomiye ilgi duyulmaktadır ve insanların yeni bir şeyler keşfetme duygusu astronomiye olan ilginin üst düzeye çıkmasına neden olmaktadır. Bilim insanları yıldızları, gezegenleri ve Dünya dışı yaşamı büyük bir merak içinde bugün de araştırmaya devam etmişlerdir. Ancak gök bilimlerine ilgi yalnızca bilim insanlarının değil bu konuda amatör kişilerinde ilgisini çekmektedir. İnsanlar amatör olarak da evrenin karmaşık, bilinmez, keşfedilmemiş olaylarını çözmek için astronomiye ilgi duyuyorlar. Ancak Amatör olarak astronomiyle uğraşan kişiler astronomi öğrenmeye nereden başlayacakları konusunda bir bilgiye sahip değiller.

astronomi bilimi

astronomi bilimi

Astronominin Öğrenimi Nereden Başlanmalı?

Astronomiyi öğrenim için gerekli olan şey kişilerin sürekli araştırmalar yapması ve bu konuya zaman ayırmasıdır. Astronomiyi en iyi şekilde öğrenme konusunda önemli tavsiyelerden birisi astronomi öğrenmeye başlamanın yıldızlara bakarak gerçekleşmesi gerektiğidir. Astronomi öğrenimi konusundaki tavsiyelere göre, gökyüzüne ilgisi olan tüm kişiler yıldızların geçirdiği evreleri dikkatli bir şekilde araştırıp incelemelidir. Çünkü yıldızları incelemek ve onları keşfetmek evrenin bilinmeyen bazı yönlerini de keşfetmeye yardımcı olabilir. Yıldızlar evrende yaşanan pek çok gizemli olayı aydınlatabilecek gizemleri barındırır.

Örneğin kara deliklerin yapısını anlamak isteyen bir kişi yıldızların yapısını, doğuşunu, ölümünü, geçirdiği çeşitli aşamaları bilmezse amacına ulaşamaz. Ayrıca astronomiyle uğraşan kişiler yıldız takvimlerine de dikkat etmelidirler ve bu alanda yazılan pek çok bilimsel dergi ve makaleye göz atmaları tavsiye edilir. Her şeyi öğrenmenin başında merak duygusu yatmaktadır ve insanoğlu ancak hayal ederek, düşünerek ve merak ederek bugünkü konumuna gelmiştir. İnsanlar ancak merak ederek astronominin bilinmez ve heyecan verici yapısını öğrenebilirler.

 

 • İsmail Hakkı
  9 ay önce

  Astronomi çok büyük bilgi ve zeka gerektiren bir bilim dalı. Küçüklüğümde ailemde hep teleskop isterdim. Ancak neden bilmiyorum almamışlardı. Sanırım geçici bir heves olarak görülmüştü. Ancak çoğu insan gibi benimde uzaya karşı ilgim var. Bir insanın ömrünün ne kadar kısa olduğunu bu sayede görmüş oluyoruz. Sevdiğimiz her alana yönelebilecek kadar maalesef ömrümüz yok.

  1
  yorum beğen
 • Bilal
  9 ay önce

  Herkesin az da olsa bir nebze ilgisi vardır bence astronomiye. Çizgi dizilerle daha küçük yaşlarda aklımıza sokulan fantastik düşüncelerin de etkisi var tabi ki. Fakat daha geçen hafta astronomi ile ilgili bir tartışmadan dolayı bir toplulukta biraz kırıcı şeyler yaşadım. Herkes kendi bildiğini doğru ilan etmese iyi olur

  3
  yorum beğen
 • mehmet
  9 ay önce

  eski türklerin gökyüzüne ve uzaya olan ilgisinden güzel araştırmaları bulunuyor astrnomi ile ilgili bu kadar geriye gittiğini düşünmezdim ama

  2
  yorum beğen
  • Emre Çelen
   9 ay önce

   Mehmet Merhaba, yorumun için teşekkür ederim.

   2
   yorum beğen