arama

Benjamin Franklin Hayatı

benjamin franklin hayatı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Benjamin Franklin Hayatı

Benjamin Franklin hayatı, kitapları, bilime katkıları olsun tarihte iz bırakmış bir sürü söz ve eser bırakmıştır.

Bununda etkisi olacak ki çoğu öğretmen okulda öğrencilerine Benjamin Franklin İngilizce hayatı hakkında çevirme yapmalarını istemekte.

Amerika’nın en büyük devlet ve bilim adamlarından bir tanesidir. 17 Ocak 1706 tarihinde Boston’da doğmuş. 17 Nisan 1790 tarihinde ise hayata veda etmiştir.

Benjamin Franklin Kimdir?

Benjamin Franklin hayatı hakkında aslında herkesin hem fikir olduğu ne kadar zorluklar çektiği ve üstesinden geldiği olacaktır. 17 çocuklu bir ailenin 15 inci çocuğuydu ve ailesi fakirdi. Benjamin Franklin küçük yaşlarda iş hayatına atılmak zorunda kaldı ve 12 yaşında üvey ağabeysi James’in basımevine çırak olarak girdi. Yazı yazmak ve bir şeyler hakkında bilgi vermek içindekileri kâğıt parçalarına dökmek için yanıp tutuşuyordu.

Ama ağabeyi, Benjamin’in bu alanda ilerlemesine taraftar değildi. Benjamin Franklin şansını bir kere de New York’ta denemeye karar verdi. Orada bir iş bulamayınca, aç susuz bir şekilde Philadelphia’ya kadar yürümek zorunda kaldı. Çalışkan ve azimli biri olduğu için burada çabuk adapte olup iş ve arkadaş sahibi oldu. 1726 yılında Samuel Keimer adında bir basımevi sahibi ile tanışarak bir anlaşma sonucu ortaklık kurdu (Bu anlaşma ile Benjamin Franklin kitapları temeli atılmış oldu diyebiliriz). Buradan kazandığı paralar ile “Philadelphia Gazette” adındaki gazetenin imtiyazını satın aldı. Gazete eskisinden daha çok satmaya başladı. Benjamin Franklin bu başarısının neticesinde devlet basımevinin başına getirildi. 1732 yılında ise Benjamin Franklin kitapları içerisinde oldukça önemli bir yeri olan “Poor Richard’s Almanack” adındaki eserini yayınladı.

Benjamin Franklin yazmayı ve kitapları o kadar çok seviyordu ki 1731 yılında Kitaplık Kulübü’nü kurdu. Bu kulüp kütüphanecilik sistemine temel olmuştur. O kadar yoğun işin arasında bir yandan da birçok gazeteye, bilim ve felsefe üzerine yazılar hazırlıyordu. Bu hazırladığı yazılar için malzeme toparlarken şimşekle elektrik arasında gerçekleşen ilintiyi buldu. Bundan sonra çalışmalarını bilim ve teknik konuları üzerine toparladı. Bunları yaparken paratoneri buldu. Sokaklara lamba konulması fikrini ortaya attı. Philadelphia Akedemisi ve Pennyslvania Üniversitesi’ni kurdu. Hayatının son demlerini meşhur otobiyografisini yazmak ile geçirdi.

Franklin kendi kendini yetiştirmeyi bilmiş. Bütün dünyanın tanıdığı ve sevdiği bir insan olmayı başarabilmiştir.

Benjamin Franklin Sözleri

Benjamin Franklin İngilizce hayatı çevirisini yaptığım zaman proje ödevimi sunarken Benjamin Franklin önemli sözleri olarak bahsettiğim bu kısma yer vermemiş olsam sanırım olmazdı.

 • İnsanlar paranın sahtesini yapar, para ise insanı doğrudan sahteleştirir.
 • Bu dünyada kesin olan bir şey varsa o da ölüm ve vergidir.
 • Bir şeyi görmek kolaydır ancak önceden görmek oldukça zordur.
 • Delilik, bir şeyi her seferinde yapıp farklı sonuç beklemeyi ummaktır.
 • İnsan kendisinden daha fazla kime kanabilir ki?
 • Hırs ile mutluluk yan yana gelemeyecek iki özelliktir.
 • İyi mazeretler bulmayı başaranların, başka şeyler başarabildiği çok nadiren görülür.
 • İnsanlar daim kahraman olamayabilirler ancak her zaman insan olabilirler.

Benjamin Franklin hayatı boyunca, insanlık tarihine birçok özlü söz bırakmıştır.

Benjamin Franklin walter isaacson pdf

benjamin franklin kitapları

Benjamin Franklin Kitapları

Benjamin Franklin Hayatı boyunca kitapları ve söyledikleri ile güncel hayatın temellerini atmıştır. Birçok eser bırakan Benjamin Franklin bu eserler arasında en meşhur olanı kendi elinden yazdığı otobiyografisi ve walter isaacson eserleridir.

Hatta bir öğretmenimin sözü eğer fiziksel kitap okumayı sevmiyorsanız Benjamin Franklin walter isaacson pdf olarak muhakkak okuyun ve ne demek istediğimi biraz kavrayın derdi. Bu yüzden bende sizlere fiziksel kitap okumayı eğer sevmiyorsanız, zaman ayıramıyorsanız Benjamin Franklin walter isaacson pdf olarak okumanızı tavsiye ederim.

Benjamin Franklin Ölümü

Yaşının ilerlemesine bağlı nefes darlığı ve kronik akciğer problemleri yaşaması nedeni ile 84 yaşında hayata gözlerini yumdu. Philadelphia’dan kalkan cenazesine toplam 20.000 insan katıldı. Bu katılım o zamanda oldukça büyük bir sayıydı.

Yazımıza son vermeden önce öğretmenlerin öğrencilerine verdiği Benjamin Franklin İngilizce hayatı, Benjamin Franklin kitapları ve bu yönde önerdiğimiz Benjamin Franklin walter isaacson pdf olarak okumanızı unutmamanızı rica ederiz.

Eğer sizlerin de Benjamin Franklin hayatı hakkında bahsetmediğimiz yönlerini ve unuttuğumuz taraflarını yorum yaparak bildirebilirseniz çok mutlu oluruz.