arama

Bilgi Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

bilgi çeşitleri nelerdir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Bu yazımız içerisinde sizlere bilgi nedir, bilgi türleri nedir ve bilgi hakkında genel tabirler gibi konulardan bahsederek bilginin kelime anlamını ve türlerini sizlere sunacağız.

Bilgi Hakkında Kullanılan Genel Tabirler

Yaşam şartlarında içinde bulunulan her şeyin bir anlamı olmaktadır. Bilgi sayesinde bütün nesnelerin ne anlama geldiği ve hangi amaç ile bulunduğu ortaya çıkmaktadır. Bir insan doğduğu andan itibaren bilgiyi öğrenmeye kendini zorunlu hissetmektedir. Ölünceye kadar da bu durum aynı şekilde devam etmektedir. İnsanoğlu daima yeni bilgiler öğrenme isteğinde olmaktadır. Genel olarak ise bilgi, insanların ihtiyaç duyduğu bir alanda bilmek istediği kavramlar olarak tanımlanmaktadır. İnsanların bilgi süreci ilk önce o nesnenin farkına varması ile başlamaktadır. Daha sonra o nesneyi tanıyıp anlamak ile bilmektedir. Fakat bilgi türlerine bakıldığı zaman birden çok farklı şekilde bilginin olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bilgi Türleri

Herkesin karşılaştığı ilk bilgi türü gündelik bilgi olmaktadır. İnsanlar duyu organları yardımı ile dış dünya farkına vardığı bilgi türü olarak karşıya çıkmaktadır. Günlük yaşamda insanların tecrübeleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda gözlemin önemli bir etkisi bulunmaktadır. Gündelik bilgi, kişiden kişiye değişmektedir. Örneğin; bir kaç tane eriği ekşi bulan kişi bütün eriklerin böyle olduğu genellemesine gündelik bilgi neticesinde elde ettiği gözlem sayesinde varmaktadır. Gündelik bilgi de genellemeden ziyade kesin bir doğru olduğu kanısı da bulunmamaktadır.

Diğer bilgi ise teknik bilgi olmaktadır. Bu bilgi de insanların günlük hayatlarında kullandığı araç gereçler baz alınmaktadır. Bu da kendi içinde bilimsel ve gündelik teknik bilgi olarak ayrılmaktadır. Bilimsel veriler ışığında araç gereçlerin kullanımına ulaşılmaktadır. Bir de gündelik hayattaki tecrübelere bağlı olarak araç gereçler hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Sanat ile alakalı olan bilgi ise insanların ruh hali ile bağlantılı olmaktadır. Herhangi bir olay karşısında insanların sevinci, üzüntüsü, coşkusu sanat bilgisini oluşturmaktadır. Genellik ile müzik, resim gibi sanat dallarının neticesinde olmaktadır. Özellik ile sanatçıların kullanmış oldukları ifadeler kişileri bu bağlamda farklı bilgi serüvenlerine götürmektedir.

  • Dini bilgi ise, Allah’ın peygamberleri vasıtası ile insanlara tebliğ buyurduğu bilgi türü olmaktadır. Dini bilgiye ulaşmak için kesin itaat çok önemli olmaktadır. Tam bir iman ile dini bilgiyi insan kendi hayatına aktarmaktadır.
  • Felsefi bilgi ise, dini bilginin aksine olaylara şüphe ile yaklaşmayı uygun bulmaktadır. Aklın gösterdiği doğrultuda ilerlemek uygun görülmektedir. Doğru ya da yanlışlığından ziyade insanın aklında doğru gördüğü bilgi her zaman doğrudur anlayışı bulunmaktadır.
  • Bilimsel bilgi ise olaylara nesnel gerçekler doğrultusunda yaklaşmaktadır. Doğruluğu kanıtlandıktan sonra her bilgi doğru bilgi olarak kabul edilmektedir. Deneyler, hipotezler bu bağlamda önem arz etmektedir.

Yazımızın sonuna geldik umarım ‘bilgi nedir, çeşitleri nelerdir’ sorusunun cevabını sizlere verebilmişizdir aklınızda takılan soruları yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.