arama

Borsadan Para Kazanan Ünlü Kişiler

borsadan para kazanan ünlüler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Borsa hikâyeleri hepimizin en çok duyduğu hikâyelerden biri haline geldi günümüzde (Borsadan para kazanan ünlü kişiler buna etkili). Küçük meblalar ile giriş yapıp bunu yüksek rakamlara çıkaran daha sonra bütün hepsini kaybeden veya bu zenginlikten dağ oluşturan borsacılar. Borsa oynamak için oldukça büyük yatırıma sahip olup bu yatırımı çok daha büyük miktara çeken zenginler veya yatırımının hepsini kaybeden yatırımcılar. Borsa birçok hikâye barındırıyor. Bu hikâyelere baktığımız zaman bazı ünlü isimler görüyoruz. Bu ünlü isimler borsa için seçtikleri yollar ve para kullanma yöntemleriyle hepimizin en azından ismini duyduğumuz kişilerden oluşuyor. Kimi zaman spesifik hayatlar tercih eden bu ünlüleri zaman zaman ise mütevazı hayatlarıyla tanıyoruz. Borsa içerisinde birçok farklı isimi barındırıyor. Bu isimlere biraz göz atmak bizler için oldukça faydalı olabiliyor.

Borsadan Para Kazanan Ünlü Kişiler

Warren Buffet

Borsa dediğimiz zaman Warren Buffet’den bahsetmemek oldukça imkânsız. 55 Milyarı geçen servete sahip olan Warren Buffet borsaya oldukça küçük işlemler yaparak başlamıştır. Para yönetme konusunda dünyanın en iyileri arasında belki de en iyisi olarak görülen Buffet borsaya borsa simsarı olan babası sayesinde 11 yaşında başlamıştır. Buffet’in borsa başarısı bambaşka bir yazı ve hikâyenin konusudur. 84 Yaşına gelen Waren Buffet dünyanın en büyük bağışlarından birini AİDS, Sıtma, Verem gibi hastalıklarla mücadele eden bir vâkıfa bağışlamıştır. Bu miktar yaklaşık olarak 31 milyardır. Servetinin geriye kalan kısmını ise çocuklarına ve karısına bırakacağını vasiyet ediyor.

George Soros

Warren Buffet gibi sevilen bir isimden bahsettikten sonra Dünyada oldukça fazla eleştiri olan Yahudi asıllı ABD Finans Spekülatörü olarak bilinen George Soros’tan bahsedeceğiz. Dünyanın en zengin insanları arasında 15. sırada yer alan Soros siyasi kişiliği ile bilinmektedir. Aynı zamanda Borsada arbitrajı ilk yapan kişi olarak bilinmektedir. Paraların yerlerini değiştirip bu şekilde kazanç sağlayan George Soros ülke siyasetlerine karışmakla suçlanmaktadır. Yaptığı bazı açıklamalarla bunu kabul eden George Soros 2003 yılında Gürcistan’da gerçekleşen kadife devrimine mali destek verdiğini açıklamıştır.

Jim Rogers

Jim Rogers tüm dünya üzerinde katıldığı oldukça fazla seminer ve sempozyumlarda yaptığı dünya ekonomisinin gelecekte en değerli parametresinin tarım olacağını söylemektedir. Altın ve emtia konusunda görüşleriyle oldukça saygı duyulan Jim Rogers Türkiye içinde bazı söylemlerde bulunmuştur. Türkiye’nin her zaman yatırım listesinde olduğunu söyleyen Jim Rogers ilerde Türkiye’nin sahip olduğu değerleri kullanarak oldukça değerli hale geleceğini söylemiştir. Kendisine en çok tepki gösterilen konu ise G20 zirvelerini ”zırvalık” olarak tanımlaması olmuştur. Televizyonlarda bol bol yer almasıyla oldukça tanıdık bir yüzdür.