arama

Boyalı Yüzeyler Nasıl Temizlenir ?

boyalı yüzeyler nasıl temizlenir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Boyalı Yüzeyler Nasıl Temizlenir ?

Boyama esnasında boya bulaşan yüzeylerin hemen silinmesi gerekir. Hemen silinmediği takdirde boyayı çıkarmakta sıkıntılar yaşanabilir. Pencere kenarları gibi yerleri boyarken boya, mermer yüzeyine bulaşabilir. Mermer yüzeyindeki bu boyayı kurumadan çıkarmak gerekir. Yüzeye bulaşan boya lekelerini kuru veya ıslak bir bezle silmek boyanın çıkmasını sağlayabilir. Peki hemen silinmeyen boyalı yüzeyler nasıl temizlenir ?

Boyalı Yüzeydeki Lekeler İçin İnceltici Su Veya Aseton Kullanılmalı

Boyaları yüzeyden çıkarmak için boyaya uygun bir inceltici kullanılmalıdır. İnceltici su, su bazlı boyalar için temizleme görevi görmektedir. Su bazlı boyalardan kaynaklanan lekeler, inceltici su yardımcıyla ıslak bir bezle çıkartılabilir. Yüzeydeki boya eğer kurumuşsa, yüzeydeki boyanın yumuşaması için önce ıslak bir bez yardımıyla tampon uygulanarak silinmelidir. Eğer bu şekilde de boya çıkmıyorsa boyalı yüzeye aseton kullanmak gerekir. Asetonu pamuk yardımıyla kullanarak bu lekelerden kurtulabilir.

boyalı yüzeyler nasıl temizlenir

boya lekeleri nasıl çıkartılır

Yüzeyi Temizlemeye Aşağıdan Yukarıya Doğru Başlanmalı

Vantilatör bulunmayan yerlerde örneğin; mutfak ve banyolardaki boyalı yüzeyler genelde buhara maruz kalır. Boyalı yüzeylerin buhara maruz kalması sonucu yüzeyler kirlenir ve temizleyici ürünlerle bu yüzeylerin temizlenmesi ve yıkanması sağlık açısından gerekli bir durumdur. İstenilen boyalı yüzeyi temizlemeye aşağıdan yukarı doğru başlanmalıdır.
Eğer yukarıdan aşağıya doğru temizlenmeye başlanırsa, boyalı yüzey üzerinden akan su kolay çıkmayan lekelerin oluşmasına sebep olur. Bu sebeple boyalı yüzeyler aşağıdan yukarıya doğru temizlenmelidir. Bu yüzeyler, kaliteli temizleyici bir ürün yardımıyla sünger ve sıcak su kullanarak temizlenebilir. Boyalı yüzeyleri temizlerken iki kova su kullanılmalıdır. Bir kova temizleme suyu olarak diğeri ise durulama suyu olarak kullanılmalı.
Duvar boyalarının temizlenirken zarar görmemesi için ilk etapta evi boyarken kaliteli su bazlı, kolay silinebilir boyalar ile boyanması ilerleyen zamanlarda leke vs. gibi durumlarda temizlik ürünleri kullanmadan sadece sıcak su yardımıyla temizlenmesini sağlayabilmektedir. Kireç boyalı yerlerdeki lekeleri bu yöntemlerle çıkarmak uygun değildir. Bunun yerine kireç boyalı duvarı tekrar boyamak daha uygundur.