arama

Çay Lekesini Çıkartmanın Pratik Yolları

hızlı çay lekesi çıkartma
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Çay, özellikle Türk toplumunda sudan sonra hatta bazen suyun yerine birine tercih edilen sıvıların başında yer almaktadır. Ülkece bu kadar çok tüketilen bir sıvının ise bazı durumlarda kişilerin üzerine, halıya ya da koltuğa dökülerek leke yapması ise kaçınılmaz olmaktadır. Her lekede olduğu gibi çay lekesinde de giderilmesi konusunda belli başlı dikkat gerektiren noktalar bulunmaktadır. Şekerli ve şekersiz çay lekesi aynı şekilde mi temizlenir? sorusunun da cevabını bulabileceğiniz yazının devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hızlı Çay Lekesi Çıkartma

 1. DÖKÜLDÜĞÜ ANDA ÇÖZÜM YOLU NEDİR?

Çay kişinin üzerine döküldükten hemen sonra leke henüz kurumadan kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. Bunun için yapılması gerekenler;

– Öncelikle çayın döküldüğü bölgenin üzerine beyaz havlu peçete koyarak fazla sıvıyı alın.

– Ardından lekeli bölgeyi ters çevirerek soğuk su ile yıkayın.

 – Son olarak da lekenin üzerine çamaşır deterjanını macun kıvamına getirerek lekeyi ovuşturup ardından yeniden ılık su ile durulayın ve hızlı çay lekesi çıkartma adımını tamamlayın.

 1. HALIDAN ÇAY LEKESİ NASIL ÇIKARTILIR?

Kişilerin kıyafetlerinden sonrada çay lekesi en çok halıların üzerinde görülmektedir. Halı üzerine dökülen çay lekesi nasıl çıkar? İşte sorunun cevabı;

– Öncelikle yine beyaz havlu peçeteyi lekenin üzerine dökerek fazla sıvıyı alın.

– Ardından ise beyaz bir bezi soğuk su ile ıslattıktan sonra çay lekesinin üzerine tampon hareketler ile bastırınız. Bu aşamada kesinlikle bez ile halıyı ovmaya çalışmayınız. Sadece tampon hareketler ile bastırınız.

– Leke bu aşamada çıkmadı ya da leke kurumuş çay lekesi ise; yarım su bardağı sirke ve yarım su bardağı soğuk suyu karıştırın. Ardından temiz bir bezi bu karışım ile ıslatıp ve lekeli bölgeyi hafif hareketler ile ovalayarak çıkmasını sağlayın. Sonrasında ise halıyı sirkeden arındırmak için soğuk su ile temiz bir bez yardımı ile silin.

Pratik bilgi olarak not defterinize kaydetmenizi önerdiğimiz kurumuş çay lekesi başlığında veya hızlı çay lekesi çıkartma taktiği olarak kullanacağınızın yazımızın sonuna geldik. Artık hızlı çay lekesi çıkartma yöntemleri ile kurumuş çay lekesi dert olmaktan çıkacak bu konuda sizinde önerileriniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize yorum yaparak sorabilir ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

 • Oyun Hamuru Lekesi Nasıl Çıkar | Bilgili Abi
  8 ay önce

  […] temizlemektir. Bunların başında ise oyun hamuru lekesi nasıl çıkar, hızlı çay lekesi nasıl çıkar, boyalı yüzeyler nasıl temizlenir gibi sorular […]

  0
  yorum beğen