arama

Dna Veri Depolayabilir Mi?

dna veri depolama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Dna Veri Depolama Yapabilir Mi?

Günümüzde bilgisayarların milyonlarca veri depolayabilmesi ve bunları istendiğinde açığa çıkarıp kullanması gibi vücudumuzun temeli DNA da tıpkı bir bilgisayar işletim sistemi gibi hareket ederek fiziksel ve genetik anlamda bizi oluşturur ve yaşamımızı devam ettirebilmemiz için gereken bilgileri bünyesinde depolar. Her teknolojik aletin de bir veri depolayıcısına ihtiyacı olduğu göz önünde bulundurulursa bu DNA’da veri depolama işleminin rağbet görmesi kaçınılmazdır. Talebin artmasıyla da bu tip araştırmalara harcanan miktar artmakla beraber, gelecekte yaygınlaştığında araştırmalar maliyetin düşebileceğini de gösteriyor. Şu anda pahalı bir sistem olduğundan dolayı ise henüz çok büyük yol kat edemiyor ve bilginin gerçekte depo edilebileceğinden çok daha azı depolanabiliyor.

DNA’nın Bilgi Birikimi

Yakın zamanda bilim insanları DNA’yı ve bu bilgi biriktirme özelliğini örnek alarak bilgisayarlarda depolama sistemleri tasarlamaya başladılar. Tıpkı bilgisayarların mikroçipleri gibi DNA da boyut olarak küçük ancak bilgi depolama haznesi olarak oldukça geniştir. Bilgi depolaması kendi varoluş özelliklerinden biridir ve bunun için ek bir enerji harcamaz ve tüm bu milyarlarca bilgileri, oluştuğu gen parçalarında saklayabilir. Bilim insanları, DNA’nın yalnızca doğuştan gelen bu bilgileri değil aynı zamanda insan tasarımı bilgileri ve verileri de depo edebileceğini düşünmektedirler. DNA’nın yaklaşık bir gramı, 3.000.000 CD’lik bilgi birikimini depolayabildiği için dünya üzerindeki en büyük kapasiteli sabit disk olarak adlandırılmakta ve bütün dünya arşivini tek bir yere depolamak konusunda umut vermektedir. Araştırmacılar bu teknikle depolanan dünya üzerindeki tüm bilgilerin bir odaya sığabileceğini düşünmektedirler.

Bitlerden DNA Kodlarına

Bu sistem, bilgi bitlerinin kodlarındaki 1 ve 0’ları DNA’daki 4 harfli nükleotitlere çevirerek adlandırılmasıyla oluşturulur. DNA 4 temel nükleotitten oluşur. Bunlar Adenin (A), Timin (T),Guanin (G), Sitozin (S)’dir. Bunları 1 ve 0 kodlarıyla eşleştirerek tıpkı DNA’nın yaptığı sentezler gibi yeni kodlar sentezleyerek yaparlar. Bir ikinci yol ise, Washington Üniversitesi’nin Huffman Kodu sistemidir. Bu sistem DNA sentezi tarzına gerek kalmadan DNA’nın primerlerini baz alarak sistemi işlevsel hale getirir.

Bu işlemi yürüten Profesör Ceze’ye göre: “Flaş disk hacim veya yoğunluk olarak DNA ile karşılaştırılırsa en az yüz kat daha yoğundur. Bir exabayt bir inç küp içine koyulduğunda birkaç küp şeker kadar yer kaplar.” Profesöre göre DNA zincirleri yaratmak yerine kendi sentetik kodlarını yaratabilirler. Çünkü DNA’ya veri depolanırken çıkabilecek en önemli sorunlardan biri de verinin yazılması kadar doğru biçimde okunmasıdır.

Bu yazımızda Dna veri depolama yapabilir mi sorusu hakkında araştırma yapıp sizlere cevap olabilecek ksıa ve öz bilgiler verdik eğer aklınıza takılan daha fazla detay var ise yorum yaparak bize Dna veri depolama hakkında sorular sorabilirsiniz.