arama

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı İle Tanışın

dünyanın en hızlı bilgisayarı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı

Dünyanın en hızlı bilgisayarlarını listeleyen Top 500 adı verilen listede bu ay dünyanın en hızlı bilgisayarı ödülünü Summit adında bir Amerikan makinesi kazanıyor.

Summit adlı bu süper bilgisayarın boyutlarından bahsedersek eğer iki tenis kortu kadar büyüklüğü (yaklaşık 5600 metrekarelik alan) ve 250’den fazla her biri buzdolabı boyutunda olan kabinlere yayılmış durumda. Sistem içerisindeki kullanılan fiber optik kablolar yaklaşık 300 kilometre uzunluğunda.

Trilyonlarca Transistör

Bir bilgisayarın beyni işlemcidir. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarınızda işlemci sayısı standart olarak 1 adettir. Summit adlı süper bilgisayarda ise 9,216 işlemci yongası bulunmaktadır. Her bir işlemcinin 22 çekirdeği yani toplam 202752 çekirdekli devasa bir işlemci gücüne sahip. Her işlemcide 8 milyar küçük transistör bulunan bu süper bilgisayarda, toplam 73.728.000.000.000 tane sayılamayacak kadar fazla transistör bulunur. İşlemcilerin yanı sıra bu süper bilgisayarda,işlemcilerle entegre olarak çalışan yapay zeka hesaplamalarını yürütmek için toplam 27,648 GPU(grafik işlem ünitesi)’ya sahiptir.

Bu süper bilgisayar soğutma kısmı ise su ile yapılmaktadır. İşlemcilerin ve grafik ünitelerinin ürettiyi ısıyı taşımak için dakikada yaklaşık 4.000 galon su kullanılır. En yüksek işleme yeteneği 200 petaflops olarak derecelendirilmiştir.

dünyanın en hızlı bilgisayarı summit nedir

dünyanın en hızlı bilgisayarı summit

Bu Gücün Amacı Nedir ?

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı Bilim müdürü Jack Wells: Bu süper bilgisayar araştırmalara açık olacak ve gizli hükumet çalışmaları için kesinlikle kullanılmayacak diyor. Üniversite ve labaratuvar personeli, araştırma şirketleri ve NASA ve NIH gibi diğer devlet kurumlarının araştırmalarını yürütmek için kullanabileceğini belirtiyor.

Yapay Zeka Makinesi

Nükleer reaktörler gibi insan yapımı kreasyonları simüle etmenin yanı sıra, Summit, makine öğrenimi ve yapay zeka gibi ileri seviye teknolojiler için tasarlanmıştır. Peki bu yapay zekanın bize ne yararı var ? Bu bilgisayar şuan yapay zeka tarafından kanser üzerinde çalışıyor ve önceki tedavi yöntemlerinin analizini yapıyor. Aynı zamanda radyolojik olarak da hastalıkları inceliyor. Bir başka araştırmasını ise” bağımlılık türlerine katkıda bulunan genetik faktörleri” üzerinde yapıyor. Filmlerde gördüğümüz yapay zeka tabanlı katil robotların yanı sıra yapay zeka şuan bile hayatımızın birçok alanında bize yardımcı oluyor.

 

 • Mehmet
  9 ay önce

  ne bilgisayarlar var be biz daha intel pentium falan takılalım. ama tabi bu bilgisayarları nasa vb. gibi kurumlar kullanıyor.

  0
  yorum beğen