arama

Édouard Manet Kimdir?

edouard manet kimdir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Édouard Manet Kimdir ?

Édouard Manet, 23 Ocak 1932 yılında Fransa’nın Paris şehrinde doğdu. Edouard’ın ailesi zengin,varlıklı bir aileydi. Babası onun bir avukat olmasını istiyordu, fakat Edouard bir sanatçı olmak istiyordu. Babasının ısrarlarına dayanamayarak donanma kuvvetlerine katıldı. Ancak bir asker olmayı istemediği için donanmayı bırakıp kendini sanat alanında geliştirmeye başladı.

Ressam Olması

On sekiz yaşına geldiğinde Edouard, o zamanın ünlü ressamlarından biri olan Thomas Couture ile çalışmaya başladı. Resim konusunda kendini geliştirdikten sonra klasikleşmiş sanat eserlerini incelemek için Floransa,Roma,Hollanda ve Almanya’ya gitti. Eğitiminin bir kısmı, ustaların ünlü eserlerini kopyalamaktı.

Zengin bir aileden gelen Edouard, birçok genç sanatçı gibi faturalarını ödemek için mücadele etmek zorunda değildi. Sık sık arkadaşlarına maddi anlamda yardım ederdi.

Realizm

Manet kariyerine realizm (gerçekçilik tarzında başladı. Çalışmalarını Salon tarafından kabul edilmesini istedi. Salon, Fransa’nın resmi sanat sergisinin adıdır. Absinthe Drinker (Absinthe İçen) adlı eserini Salon’a teslim etti, ancak reddedildi. Resmi Salon’un muhafazakar eleştirmenlerinden, sanatçılardan beklenenden çok farklıydı.

Daha sonra The Luncheon on the Grass (Kırda Öğle Yemeği) adlı resmiyle tekrar Salon’a başvurdu. Ancak bu resmi reddedilmenin yanı sıra birçok insanı sinirlendirdi. Manet 2.defa reddedilmenin üzerine depresyona girdi. Realizm stilini bırakarak yeni stiller denemeye,araştırmaya başladı. Tüm isteği eserleri Salon tarafından kabul edilmesiydi.

Manet Stili

Manet stili, günlük aktivitelerini yapan insanları resme dökmekti. Édouard ilhamını Paris sokaklarından aldı. Dilenci,şarkıcı,iş adamı her kesimden insanı resmine döktü. Cesur renkler ve geniş fırça darbeleriyle yapılan bu eserleri birçok insanı şaşırttı.

Empresyonizm (İzlenimcilik)

Manet, Claude Monet ve Edgar Degas’ın da dahil olduğu Empresyonistler adlı bir dizi yeni sanatçıyla arkadaş oldu. Açık havada resim yapmaya açık ve farklı renklerle deney yapmaya başladı. Empresyonist sanatçıların çoğu Salon’dan ayrı olarak kendi sergilerini açtılar. Ancak Manet, hala geleneksel Fransız sanat eleştirmenlerinin onayını istiyordu.

Başarı-Salona Kabul Edilmesi

1870’lerde Manet’in resimleri sonunda geleneksel eleştirmenler tarafından beğeni almaya başlamıştır. Salon tarafından birkaç resmi kabul edildi, hatta 1881 yılında Salon tarafından madalya aldı.

Ölümü

Edouard Manet nihayet hayatının sonuna kadar çok sevdiği eleştirel beğeniyi topladı. Édouard Manet bugün büyük bir sanatçı olarak kabul edilir. Realizm ve Empresyonizm arasındaki uçurumu, yeni bir sanat tarzının önünü açıyordu. Bazı sanat tarihçileri Manet’in Modern Sanat’ın kurucu babalarından biri olduğu düşünmektedir. Edouard Manet, 30 Nisan 1883 yılında Paris’te hayata veda etti.

Edouard Manet Hakkında İlginç Gerçekler

 • Yaşamı boyunca 420 resim çizmiştir.
 • Hayatının sonuna doğru sol bacağı enfeksiyon yüzünden ampute edildi.
 • Çocukken, Louvre müzesini gitmeyi çok severdi.
 • Hayatının aşkını babasından sakladı. Babası öldüğü zaman onunla evlendi.
 • Bilal
  9 ay önce

  değişik bir hayat. geçmişe baktığımızda herkesin bir zorluğu var. özel hayatı ve fiziksel olarak ampute kalması da bu dahinin zorlukları

  0
  yorum beğen
 • Hakan Özgen
  9 ay önce

  Döneminin en başarılı ressamlarındandır kendisi. Salon tarafından kabul edilmiş olması da bunun açık bir kanıtı zaten.

  2
  yorum beğen