arama

Entomoloji Nedir?

entomoloji nedir - Entomoloji Nedir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Meraklı olduğum ve zamanında çok kaynak araştırdığım bu bilim dalında sizler için kendime soruyorum. Entomoloji nedir? Yazı içeriğimizde bunun cevaplarını ve birçok yardımcı bilgiyi sizlere vermiş olacağım.

Entomoloji Nedir?

Son yazdığım yazılarda edindiğim bir alışkanlık olarak sizlere öncelikle hap bilgi olarak tabir ettiğim bu ilk satırlardan sonra daha detayına inerek entomoloji nedir sorusunun derinliklerine ineceğiz.

Entomoloji ya da böcekleri inceleyen bilim dalı olarak bilinen bu bilim dalının uzmanlarına entomolog ya da böcek bilimci olarak isimlendirilir.

Terim olarak, entomoloji (böcek bilimi). Hayvanlar alemi içerisinde en kalabalık sınıfı kapsayan insecta yaklaşık 700 bini aşkın bilinen türe ev sahipliği yaparken bir o kadarda tanımlanmamış böcek türünü kapsar. Böylesine kalabalık ve zengin bir tür çeşitliliği gösteren böcekler doğal olarak bizim hayatımızda diğer hayvanlardan ziyade daha çok önem taşırlar.

entomoloji bölümü

entomoloji bölümü

Entomoloji bölümü, aslında zoolojinin bir parçası olsa da yeryüzü içerisinde bulunan hayvan türlerinin dörtte üçünü kaplayan böceklerin çoğunun çeşitli türdeki bitkilere yaptıkları zararlar sonucu ile ayrı bir dal olma yolunda gelişmiştir. Bu entomoloji bölümünün, Özel Entomoloji, Genel Entomoloji, Uygulamalı Entomoloji, Ekonomik Entomoloji gibi dalları vardır.

Temel olarak kurcaladığım ansiklopediler ve çeşitli kaynaklar içerisinde bunları daha detaylı halleri ve terim karşılıkları mevcut. Asıl sorumuz nedir olduğu için daha fazla detaya inip sizi almak istediğiniz bilgi dışına itmek istemiyorum. Fakat son zamanlarda polisiye filmlerinde ve haber kaynaklarında ismi geçen adli entomoloji hakkında bilgi vereceğim.

adli böcek bilimi

adli entomoloji

Adli Entomoloji Nedir?

Adli işlemler için uygulanan böcek bilimi Florida Üniversitesi Entomolog Jason Byrd tarafından “çürümüş cesetlerde yaşayan böcekler ve onların diğer arthropod (eklem bacaklılar) akrabalarına adli araştırmalara yardım amacı ile kullanılması” olarak açıklanmaktadır. Adli böcek bilimi (Adli Entomoloji) hukuksal açıdan bazı yaşanan olaylardaki sır perdesini kaldırmak için böceklerin kanıt olarak kullanılması olarak tanımlanabilir.

Entomoloji gibi bu bilim dalında bölümleri vardır. Bu üç temel alanda ise çeşitli çalışmalar yürütülür. Bunlardan ilkinde insan çevresi içerisinde bulunan ve insan biyoloji yapısını etkileyen böcekler ile çalışmalar yapılır. İkincisinde ise depolanmış taze besin ve yiyecekleri olumsuz, olumlu yönde etkileyen böcekler ile ilgilenilir. Son olarak üçüncü çalışma alanı ise medikokriminal entomolojidir. Medikokriminal entomoloji ise beklenmedik ani ölümlerde, nedeni açık olmayan trafik kazalarında, ölüm yeri ve zamanı belirlemek için eklembacaklılar üzerinde araştırma yapan bilim dalıdır.

ve Son…

Yazımızın sonuna gelirken entomoloji bölümü hakkında ilgisi uyanan kişiler var ise tavsiyem biraz ansiklopedi karıştırmak, internet ortamında çeşitli daha detaylı bilgi veren kaynaklara bakmak ve entomoloji bölümü taban puanlarına bir göz atmalarını tavsiye ederim.

Her yazımızda olduğu gibi bu yazımız içinde geçerli olan aşağıdaki yorum yapma bölümünü bizim ile iletişime geçmek, aklınıza takılan soruları sormak için kullanabilirsiniz.