arama

George Soros Kimdir?

george soros kimdir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Dünyada para babası olarak bilinen George Soros, Fon yönetimi LLC’yi kurmuş olan bir iş adamıdır ayrıca bir hayırsever olarak bilinir. Aslında Gyorgy Schwartz olarak Macaristan doğumlu ama İngiltere’ye çocukken göç ettikten sonra ismini George Soros olarak değiştirdi.

Görüşlerini oluşturmasında etki olan şeyler Nazi’nin doğduğu ülkedeki işgal hareketleri ve Yahudi ailesinin Budapeşte savaşı sırasında hayatlarını kaybetme korkularını görerek büyüdü ve erken çocukluk deneyimleri görerek politik görüşleri şekillenmiş oldu. Ekonomi ile arası oldukça iyi olmasını Londra Ekonomi okulun’da okumasına borçlu diyebiliriz ve burada filozof Karl Popper’in öğrencisi oldu.

Okuldan mezun olduktan sonra yaşantısını devam ettirmek için New York’a taşındı ve finans alanında kariyerine başladı. Başkaları için çalışmak, zaman harcamak onu tatmin etmedi ki bu yüzden günümüzde en karlı hedge fon şirketlerinden birisi olan Soros Fon yönetimi’ni kurdu. 1922 yılında çoğu kişinin ismini duymuş olduğu kara Çarşamba krizinde kısa satış yaparak 1 milyar ABD doları kar etmeyi başardı.

1970 yılına geldiğimiz zaman aktif olarak hayırsever girişimlere katılmaya başladığını ve siyasi nedenleri, ekonomik ve sosyal reformları desteklemek için Açık Toplum Vakfı’nı kurduğunu görebiliriz. Kurulduğu günden bu yana insan hakları, eğitim ve sağlık alanlarında 8 milyar dolar bağışladığını bildirdi.

george soros'un karanlık sıralrı

george soros ve sırları

Elizabeth ve Tivadar çiftinden dünyaya gelen ve gözlerini Macaristan’da açmış olan Soros’un babası, avukat ve aynı zamanda savaştan kaçmış bir savaş esiridir. 13 yaşındayken Nazi Almanyası Macaristan topraklarını işgal etti. Hatta 1945 yılında Budapeşte savaşından sağ kurtulmayı başardı. 1947 yılında amcası ile yaşadığı İngiltere’ye taşındı.

(Yukarıda verdiğim bilgiler ışığında biraz daha detaya inerek aşağıda aynı şeyleri tarih skalası şeklinde nasıl gerçekleştiğini anlatacam)

Detayına İndik Soros

Öğretmeni olan Karl Popper’in “Açık Toplum ve Düşmanları” kitabından derinden etkilendi ve 1952 yılında okulundan mezun oldu.  1956 yılında New York’a taşındı ve 1959 yılına kadar ise FM Mayer için arbitraj tüccarı olarak çalıştı. İş Hayatına ilk adımlarını bu şekilde attı ve devamında 1963 yılına kadarda Wertheim & Co.’nun finans analisti olarak merdivenleri tırmanmaya başladı. Öğretmeninden o kadar etkilendi ki Popper’ın görüşlerinin etkisi ile fikirlerini piyasadaki varlıkların piyasa değerlendirmesini açıklayabilecek bir “refleksivite” geliştirmek için uyarladı.

1963 yılında Arnhold ve Bleichroeder bünyesinde başkan yardımcılığına atandı ancak 1973 yılına kadar kaldığı işinde fanla bir tatminkârlık bulamadığından 1973’te Jim Rogers ile ortaklaşa bir şekilde sahip olduğu hedge fonlarından Quantum Group of Fund’u kurdu. İngiltere’deki 16 Eylül 1922 para birimi krizi sırasında “Siyah Çarşamba” olarak bilinen gün içerisinde Soros, kısa satış ile 1 milyar ABD doları kar elde etti.

1970’lerde kendini demokratikleşme, eğitim ve halk sağlığını teşvik etmek için çalışır halde Orta ve Doğu Avrupa, Sovyetler Birliği ve Afrika’da bulunan bir vakıf ağı kurmuş bir şekilde buldu. Soros vakıfları dünya çapında 60’tan fazla ülkede faaliyet göstermektedir.

Yardımsever Soros ve Vakıfları

Vakıf kurmayı o kadar sevmiş olmalı ki 1993 yılında New York’taki Açık Toplum Vakıfları’nı (OSF) kurdu. Vakıfların genel ortak ilerleyişi eğitim alanlarındaki, hukukun üstünlüğü ve bağımsız medyanın diğer alanlarında girişimlerini destekliyor. İlerici ve liberal siyasi görüşlerin her zaman destekleyicisi olan Soros, 2004 seçimlerinde Demokratları desteklemek adına toplam 20 milyon dolar verdi. Ekonomist Jeffrey Sachs, çabalarında Afrika’daki yoksulluğa itilmiş köylere eğitim ve tıbbi yardım ulaştırmak, sağlamak adına Millennium Promise’e destek verdi.

2006 yılında bu girişime 50 milyon dolar yardım sözü verdi, 2009 yılında Yeni Ekonomik Düşünce Enstitüsü (INET) 50 milyon dolarlık bir başlangıç fonuna sahip olmasına yardımcı oldu bu sözü ile. Enstitü, New York’ta yerleşik bir sivil toplum kuruluşudur.

2010 Yılı içerisinde, Kaliforniya eyaletindeki esrarın yasallaştırılması için kuruluşu finanse etmek amacı ile Uyuşturucu politikası ittifakı kampanyasına 1 milyon dolar bağışladı.Ancak Önerme, Kasım 2010 seçimlerinden geçemedi.

“Açık Toplum: Küresel Kapital Reformu ve Yaşanabilirlik Çağı: Teröre Karşı Savaşın Sonuçları”

dahil olmak üzere finansal ve politik konularda çeşitli kitaplar yazdı.

2000 yılında Uluslararası Finans Ödülü’ne layık görülmüştür ve son olarak 12 Mart 2012 tarihinde Porbes tarafından dünyanın en zengin 22. Kişisi olarak seçilmiştir.

Yazımıza son vermeden ‘George Soros’ hakkında daha fazla bilgi almak ve karanlık sırları neymiş öğrenmek isterseniz aşağıdaki konumuza göz atabilirsiniz.

 • Eren
  9 ay önce

  İnanın ben bu ismi ilk Kurtlar Vadisinde duymuştum 2005’te yılında 🙂

  1
  yorum beğen
  • Emre Çelen
   9 ay önce

   Kurtlar vadisinde geçtiğini bilmiyordum bilgilendirme için teşekkür ederim.

   1
   yorum beğen