arama

Georges Seurat Kimdir?

Georges Seurat kimdir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Georges Seurat Kimdir ?

Georges Seurat, 2 Aralık 1859 yılında Fransa’nın Paris şehrinde doğdu. Sanata ilgi duyan ve çocuklarının sanata ilgi duymasını isteyen zengin bir aileye sahipti. Georges, zeki ama içine kapanık,sessiz bir çocuktu. 1878 yılında Paris’te bulunan Güzel Sanatlar Okulu’na katıldı. Okul bittikten sonra orduda bir yıl hizmet etmek zorunda kaldı. Ordudan ayrıldıktan sonra tekrardan Paris’e dönen Georges, sanat becerilerini geliştirmeye devam etti. Paris’teki iki yılını siyah beyaz resimler çizerek geçirdi.

Asnières’de Yıkananlar

Georges Seurat, ailesinin yardımıyla kendi sanat stüdyosunu kurdu. Ailesi onu maddi ve manevi yönden destek verdiği için Georges, istediği sanat alanında kendini geliştirebilirdi. Parası olmayan sanatçıların birçoğu hayatta kalmak için kendi eserlerini satmak zorunda kalırlardı.

Georges ilk büyük eseri “Asnieres’te Yıkananlar” adlı eseriydi. Bu eserde Asnieres”da(Fransa’da bir bölge) su kenarında dinlenen insanları resmetmişti. Kendisinin çok beğendiği bu resmini Fransız sanat sergisi olan Salon’a gönderdi. Salon ne yazık ki tıpkı Raphael Sanzio‘ya yaptıkları gibi bu resmi de reddetti. Reddedilmenin üzerine Georges, Bağımsız Sanatçılar Derneği’ne katıldı ve resmini burada sergiledi.

Pointilizm(Noktacılık)

Seurat, optik ve renk bilimini keşfetmeye başladı. Boyayı bir palet üzerine karıştırılmasından ziyada, tuval üzerine birbirinden farklı renklerde küçük yerleştirebileceğini ve gözlerin renkleri karıştırabildiğini buldu. Bugün bu tekniğe Pointilizm diyoruz. Seurat- bu yeni resim tarzının renkleri izleyiciye daha parlak göstereceğini düşünmüştü.

Paul Signac

Paul Signac, Georges Seurat’ın iyi bir arkadaşıydı. Aynı Pointilizm yöntemini kullanarak boyamaya başladı. Georges ile birlikte yeni bir resim tarzına ve yeni bir sanat tarzına öncülük ettiler.

Sunday on the Island of La Grande Jatte

Sunday on the Island of La Grande Jatte

Sunday on the Island of La Grande Jatte

1884 yılında Seurat başyapıtı üzerinde çalışmaya başladı. Sunday Afternoon on the Island of La Grande Jatte ismi koyduğu bu başyapıtını Pointilizm tekniği ile boyamaya başladı. 10 feet 1 inç genişliğinde ve 6 feet 10 inç uzunluğunda olan bu eser tamamen saf renkteki küçük noktalar ile boyanacaktı. Resim o kadar karmaşıktı ki Georges’nin bitirmesi neredeyse 2 yılını aldı. Her sabah sahneye gider eskizler yapardı. Daha sonra gece geç saatlere kadar resmi boyamak için stüdyoya geri dönerdi. Seurat, resmi bir olarak saklardı, kimsenin ne yaptığını bilmesini istemiyordu.

Seurat, başyapıtını 1886 yılında sergilediğinde insanlar tablo karşısında hayrete düştüler. Bazıları bu resmin yeni sanat anlayışının bir parçası olduğu düşünüyordu. Bazıları da her zamanki gibi eleştiriyordu. Her iki durumda da Seurat, Paris’in önde gelen sanatçılarından biri olarak kabul edildi.

Ölümü

Seurat pointilizm tarzı tablolar oluşturamya devam etti. Ayrıca çizgi tekniğini de denemeye başladı. Farklı tipteki çizgilerin farklı duygu tiplerini ifade edebileceğini hissetti. Vincent van Gogh ve Edgard Degas’ın da dahil olduğu Empresyonistler adlı sanatçı grubuna dahil oldu. Georges Seurat, 29 Mart 1891 yılında henüz 31 yaşındayken menenjit hastalığı yüzünden hayatını yitirdi.

Georges Seurat Hakkında İlginç Bilgiler

  • Annesinden sır gibi sakladığı karısı ve bir çocuğu vardı. Oğlu aynı zamanda onunla aynı hastalıktan öldü.
  • Bugün Seurat hakkında bildiğimiz bilgilerin birçoğu yakın arkadaşı olan Paul Signac’ın günlüğünden geliyor.
  • Son resminin ismi Circus’tu.