arama

Hawking Işıması Nedir?

hawking ışıması ve stephen hawking
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Hawking Işıması Nedir?

İngiliz fizikçi Stephen Hawking tarafından 1974 de ortaya atılmış olan teoriye göre, sistemlerde bazı kuantum etkilerini dikkate alıp, yapmış olduğu kurumsal çalışmalara dayanarak, tüm karadeliklerin ışıma yapması gerektiği ortaya çıkmıştır. Yani, kara deliklerin termal özelliklerine açıklık getirmekte olan önemli bir buluş olmuştur.

Normal de yüksek kütle çekim gücü ile etrafta bulunmakta olan tüm maddeleri ve enerjileri yuttuğu varsayılmaktadır. Fakat Stephen Hawking‘e göre bu tam olarak doğru değildir. Onun yapmış olduğu teori de bunu kanıtlar. 1972 de İsrailli fizikçi olan Jacob Bekenstein, kara deliklerin entropiye sahip olduğunu söylemiştir. Enerji yaydıkları görüşü ile de kendinden sonra gelecek olan kara delik termodinamiği araştırmalarına ön ayak olmayı başarmıştır.

Kara Delik Teorisi Nedir?

1974 yılında Stephen Hawking, kara deliklerin ışımalar yaptıklarına dair bir teori öne sürmüştür. Öne sürdüğü bu teoriye göre kara deliklerin giriş ve çıkışlarına yakın yerler de bulunan uzay boşluklarında enerji dalgalanmaları oluşturmaktadır. Bu dalgalanma ile sanal olan parçacıkları nötrino anti nötrino kutuplarına ayırır. Bu parçacıklar normal olarak birleştiği zaman artı ve eksi kutup gibi davranıp, birbirilerini yok edebilir. Oluşmuş olan kara delik bazen de parçacıklardan birini çeker, diğeri ise oradan uzaklaşır. Bu da kara deliklerin yaydığı parçacıklar ile gözlemlenebileceği sonucunu ortaya çıkartır.

kara delik teorisi nedir

kara delik teorisi

Kara Deliğin Ömrü Var mı?

Hawking ışınımı, bir çeşit termal radyasyon açığa çıkması olarak da bilinir. Ancak, günümüz de teknoloji ile bu değişiklik görülmez. Hawking ışımasın da kara delikten giren negatif enerji içeren parçacık, kara deliğin toplam enerjisinin zaman ile düşmesine sebep olur. Böylece kaybedilmiş olan enerji de dışarıda kalarak, kara deliğe giremeyen pozitif enerjili parçacık ile delikten uzaklaştırılarak, başka bir yere gider. Kütle enerji eş değerliğinin bozulması ile her ışımada kara deliğin toplam kütlesinin belli bir miktarı azalır. Böylece, kara delik alanı geriler ve delik küçülür. Her kara deliğin bir ömrü vardır.

Zaman ile yok olur. Aynı zamanda teori de olan önemli bir ayrıntıya göre, kara deliklerin yaymış oldukları enerjilerin gücü de kütleleri ile ters orantılı olmaktadır. Yani, ne kadar küçülür ise evrene o kadar kuvvetli radyasyon yayarlar. Kısaca, kara delikler tamamı ile ölümsüz olmasalar da şimdilik ölümsüzdür denilebilir. Makro olan kara delikler Hawking ışıması ile kütle kaybeder ve yavaş bir şekilde trilyonlarca yılda ölürler, mikro olan kara delikler ise makro deliklerin aksine saniyenin ufak bir kesrin de bu kuantum dalgaları etkisi ile buharlaşır.

 

 • Mehmet
  9 ay önce

  Stephen Hawking gerçektn büyük deha. Deha dememin bir sebebi kafasındaki o kadar fazla bilgiye rağmen yazmış olduğu kitaplarda bunu okuyucularına çocuğa anlatıyormuş gibi anlatıp kavratması. Bu gerçekten pratik zeka isteyen bir özellik. Evren ve uzay konularına meraklıysanız Galfard’ın Evrenin Ucunda adlı kitabı ile giriş yapabilirsiniz.

  0
  yorum beğen
 • Abdullah
  9 ay önce

  Rahmetlinin herşeye bir cevabı vardı. Ortaya çıkardığı attığı teoriler uzun bir zaman kabul edilecek gibi duruyor.

  0
  yorum beğen
 • Haluk
  9 ay önce

  Hawking’in Kara deliklerle ilgili çalışmalarını yakından takip etmiş biriyim. Oldukça ilgimi çeken konular. Daha detay bilgiler vermenizi de dilerim

  0
  yorum beğen
 • Bilal
  9 ay önce

  gizemini koruyan bir konu. kara deliklerin gerçekten nasıl davrandıklarını inceleyebilmek çok zor

  0
  yorum beğen