arama

Hurmanın Yararları Nelerdir ?

hurmanın yararları nelerdir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Hurmanın Yararları Nedir ?

Hurma ülkemizde genellikle ramazan aylarında ortaya çıkar ve marketlerdeki yerini bulur. Bizler de genelde ramazan aylarında hurmayı alır ve tüketiriz. Ancak aslında hurmanın her zaman tüketilmesi gerekmektedir. Hurma içerisinde sağlıklı besin değerleri içerir fakat kalorisi yüksek bir besindir. Ancak hurma az ve doğru bir şekilde tüketildiğinde kilo aldırmaz ve vücuda da büyük katkıları dokunur. Hurmayı az ve doğru şekilde tükettiğinizde kilo almayacağınız gibi kilo bile vermeniz mümkündür. Hurmanın yararları vardır fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi hurmayı da kararında tüketmek doğru bir tercih olacaktır.

Hurmaların dünyada çok farklı çeşitleri vardır ve tüketilmektedir. Ülkemizde olan hurmaların kalorileri şu şekildedir.

1 adet büyük medjool hurma 65,6 kalori

1 adet küçük deglet noor hurma ise 14,7 kalori

100 gram hurma da yaklaşık olarak 277 kaloridir.

Günlük Kaç Adet Hurma Tüketmek Yararlı

Hurma yapısında demir, kalsiyum, selenyum, bakır, fosfor ve potasyum gibi elementleri içerir ve içerik açısından oldukça zengin bir besindir. Hurma lifli bir yapıya sahiptir ve zayıflamak isteyenler için aslında idealdir. Eğer ara öğün yiyorsanız ara öğünlerinizde 1 adet meyve yerine 4-5 adet hurma yemeniz daha mantıklı olacaktır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi hurma şekerli bir besindir ve tatlıdır. Bu yüzden de cezbedici bir özelliğe sahiptir. Eğer 4-5 adetten fazla hurma yerseniz kilo alabilirsiniz. Bu yüzden dikkat etmelisiniz. Aç kaldığınızda tükettiğiniz hurmalarla karnınızı doyurduğunuzda ve bunu sürekli yaptığınızda oldukça başarılı bir zayıflama gözlemlenebilir ancak tek başına hurma yemek doğru değildir.

Hurmayı peygamber efendimiz de oldukça tüketmekteydi. Sağlıklı bir besin olan hurma peygamber s.a.v tercihleri arasındaydı.

Hurma Kilo Vermeyi Neden ve Nasıl Kolaylaştırıyor?

Hurma lifli bir yapıda besindir ve tüketildiğinde iştahı kısa bir süre içerisinde keser. Ayrıca uzun süre tok tutar. Bu yüzden de siz başka bir besin yediğinizde kaybedeceğiniz bu süreyi hurma ile kazanabilir ve başka besinler tüketmeyerek, dolayısıyla da fazla kalori almayarak zayıflayabilirsiniz.

Eğer yemeklerde çok fazla yemek yediğinizi ve bu yüzden de kilo aldığınızı düşünüyorsanız, yemeklerden önce bir iki adet hurma yiyebilirsiniz. Bu yediğiniz bir iki adet hurma yemeklerde daha az yemek yemenizi sağlayacaktır ve sofradan daha erken kalkmanıza yardımcı olacaktır.

 • mahir
  9 ay önce

  sağlıklı bir birey olmak için mutlaka haftada bir kaç kez hurma yiyin faydasını görürsünüz

  2
  yorum beğen
 • Cem
  9 ay önce

  Sizinde bahsettiğiniz maalesef genelde sadece ramazan ayında hurma tüketiyoruz buna bende dahilim aslında çokta seviyorum.

  1
  yorum beğen
 • cihan
  9 ay önce

  aslında hurmayı her zaman tüketmek lazım sadece ramazan ayında değil yılın hemen hemen her günü

  2
  yorum beğen
 • ibrahim
  9 ay önce

  Bir ara iştahım yoktu yemek yiyemiyordum neredeyse 10 gün sadece günde yarım hurma ile durdum

  1
  yorum beğen
 • Bilal
  9 ay önce

  Hurma hem lezzetli hem de sağlıklı. Kudüs hurmaları özellikle çok iyi oluyor. Oruç tutarken de vücudu iyi tutar.

  2
  yorum beğen
 • cemil
  9 ay önce

  hurmanın birçok faydası vardır aslında sadece günde sadece bir kaç hurma yemek bile yeterli olur

  2
  yorum beğen