arama

İdeal Yağ Oranı Nasıl Olmalıdır ?

ideal yağ oranı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

İdeal Yağ Oranı Nasıl Olmalıdır?

Anatomik yapımız herkesin de bildiği gibi anne ve babamızdan geliyor. Anatomik yapımızı tamamen değiştiremesek bile bazı özelliklerimizi değiştirmek mümkün. En azından asgari bir düzeye indirmemiz mümkün diyebilirim. Eğer genlerinizden dolayı hızlı bir şekilde kilo alıyorsanız ve bunun önüne geçemiyorum diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bir beslenme programı oluşturularak bunun önüne geçmek gayet mümkün. İdeal yağ oranı boy ve kiloya göre değişiklik gösterse de yapacağınız düzenli bir beslenme ile kolayca ideal yağ oranınıza ulaşabilir fit bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Fiziksel görünümümüzü de tam olarak ailemizden gelen genler belirlerler. Bu genler nasıl göründüğümüz konusunda etkin rol oynarlar. Uzun boya sahip anne ve babadan meydana gelen bir birey de genelde uzun boylu olur. Buna benzer bir örnek daha verecek olursak; kahverengi gözlü anne ve babadan meydana gelen bir birey de yüksek ihtimalle kahverengi gözlü olacaktır.
Deminki verdiğimiz örneğe tekrar dönelim. Uzun boylu bir anne babadan meydana gelen bir birey de uzun boylu olur demiştim. Bu neredeyse doğru fakat tamamen doğru değil. İnsanlar doğduktan sonra çevreleri de onların yetişmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu bireyin beslenmesi, uykusu, sporu, dengeli ve düzenli beslenmesi de boyunu etkileyecek ve genlerin rol oynadığı kadar bu faktörler de bireyin boyunda önemli rol oynayacaktır.

Her insanın vücudunda belli bir ölçüde yağ bulunmaktadır. Bazı insanlarda %20 civarında yağ bulunurken bazı insanlarda da %25 civarında yağ bulunabilmektedir. Bir insanın vücudunda ne kadar yağ bulunması gerektiği fiziksel yapı göz önüne alınarak ve vücut kitle indeksi ölçülerek açığa çıkarılabilir. Eğer normallerin üzerinde bir indekse sahipseniz vücudunuzda normalden fazla yağ bulunmakta demektir.

Kadınlarda ve Erkeklerde İdeal Yağ Oranı

Vücutta bulunan fazla yağlar sadece görüntüde rol oynamazlar. Aynı zamanda vücutta biriken bu yağlar özellikle kalp damar hastalıklarına yol açarlar ve insan hayatını olumsuz yönde etkilerler.
Kadınların 20 ile 40 yaşları arasında vücutlarında olması gereken ideal yağ oranı %19 ile %26 arasındadır. 40 yaşından sonra ise bu oran %23 ile %30 arasında olmalıdır.
Erkeklerin ise 20 ile 40 yaşları arasında vücutlarında olması gereken ideal yağ oranı %10 ile %20 arasındadır. 40 yaşından sonra ise bu oran %19 ile %23 arasında olmalıdır.

 • ishana
  10 ay önce

  merhaba. uzun süredir fazla kilolarımla yaşıyorum. yazınızda da belirttiğiniz gibi vücudumdaki yağ oranının fazlalığından dolayı pek de konforlu bir hayat sürdüğüm söylenemez. yaş ilerledikçe de fazla kilolardan kurtulmak zorlaşıyor. yakın zamanda bir diyetisyenin yolu görünüyor bana.

  3
  yorum beğen