arama

İnsan Bilincini Kopyalamak Mümkün Mü?

beyin hakkında ilginç bilgiler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

İnsan beyni dünyadaki en büyük karmaşık yapıdır. Beyinde ufacık bir zedelenme olsa dahil yaşam fonksiyonları kaybedilir. Nasıl işlediği veya nasıl çalıştığı tam olarak bilinememektedir. Uzmanların söylediği kadarıyla beyin hakkında bilinen bilgiler beyin %1 kadardır ki buda beynin bilinmeyen daha fazla özelliği olduğudur.

Beyin Hakkında Bilgiler

İnsan beyninin ağırlığı ortalama olarak 1300 ile 1800 gr arasındadır. Bir filin ortalama beyin ağırlığı ise 5000 gr civarındadır. Neredeyse insan beyninin 3 veya 4 katı. File bakıldığı zaman insan kadar akıllı olmamasına karşın beyni insan beyninin 4 katıdır. Buda demek oluyor ki; beyin ne kadar ağır ise o kadar gelişmiştir diye bir şey yoktur. Dünyanın en zeki insanlarından biri olan Einstein’ın beyni 1210 gr’dır.

Kadınların beyni erkeklerin beyninden farklıdır. Kadınların beynindeki gri madde miktarı erkeklerdeki gri madde miktarından daha fazladır. Gri maddenin çok olması insanda dil yeteneklerinin çok gelişmiş olduğunu gösterir. Buda kadınların daha iyi konuştuğunu gösterir. Yapılan araştırmalara göre bir insan beynindeki gri maddeleri arttırabilir. Beyindeki gri maddeyi arttırmak için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Yani düzenli bir şekilde spor yapılır ise dil yetenekleri daha çok gelişecektir.

Gri maddeler yalnızca kişi öldüğü zaman gri renge dönüşecektir. Yani yaşayan bir kişide bulunan gri maddenin rengi gri değil. Gri madde kişi öldüğü zaman griye dönüşür.

İnsan Beyni Hakkında İlginç Bilgiler

  1. İnsan beynindeki sinir hücrelerinin yaklaşık sayısı 90 milyon civarıdır.
  2. İnsan beyni durduğu yerde elektrik üretir. Uyurken bile üretir. Sayısal verilerden yararlanılacak olunursa. Uyurken beyin 25 watt’lık bir ampulü çalıştırabilir. Yani evlerde kullanılan ampuller için yetecek seviyededir.
  3. Meditasyon yaparak beyin gelişimi mümkün. Meditasyon ile odaklanma ve duygu kontrolü gibi yetenekleri geliştirilebilir. Tek yapışması gereken meditasyon. Meditasyon süresi günlük ortalama 1 saat olacak şekilde, yaşanılan ömür boyunca meditasyon yapılmalıdır ki sonuç versin.

İnsan Bilinci Kopyalanabilir mi?

İnsan bilincini kopyalamak mümkün mü? İnsan beynini kopyalamak bilim adamlarının istediği şeylerden bir tanesidir. Her ne kadar gerçekleştirilememiş olsa da, gerçekleştirilemeyecektir diye bir şey yoktur. Ama gerçekleştirmek çok zordur. Çünkü insan beyninin yapısı çok karmaşıktır. Ayrıca İnsan beyninin %99’luk değil 0’lük bir kısmını yani tamamını tanımak gerekir. Ayrıca insan beyninin depolama alanı 2 milyon gb’dan fazladır. 2 milyon gb’lık bir depolayıcı bulmak da şuan çok zor gibi görünüyor. Eğer tek bir depolama alanı kullanılmaz ise bilinçte kayma olanağı çok yüksek.