arama

İnternet Dünyaya Nasıl Yayılıyor?

internet dünyaya nasıl yayılır
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

İnternet Dünyaya Nasıl Yayılıyor?

Günümüzde kullandığımız internetin % 99,2’si okyanusların altından geçen 8 cm’den daha az genişlikte olan kablolarla, % 0,8’lik kısmını da uydulardan sağlamaktayız.

1850 yıllarında telgraf haberleşmesini sağlamak için ilk kablo İrlanda Cumhuriyeti ve Yeni Dünya arasında atılmıştır. Yeni Dünya Avrupa, Asya, Avrasya ve Afrika’yı kapsamaktadır. Bu kablolar su altında 570 mil uzunluğunda dünyayı 23 kere saracak uzunluktadırlar. En uzun kablo 39 km olup Almanya’dan Kore’ye kadardır.

Yerleştirme

Gemilere yüklenen kablolar belirlenen güzergâhta suya bırakılıyor. En derini Japonya hendeği olarak bilinen 8000 metre derinliktedir. Şu an 300 kablo geçiş noktası vardır ve her geçen gün artmaktadır. Kabloların artması internet dünyası için iyi bir haberdir. Ne kadar çok kablo sayısı artar ise o kadar çok kaliteli iletişim ve daha hızlı dosya belge indirme seviyesine gelinecektir.

Uydu İnternetini Kimler Kullanıyor?

Uydu interneti diğerine göre daha zayıf yavaş ve oldukça güvensizdir. Uydu internetini hacklemek ve ele geçirmek kablolu internete göre daha kolaydır. Hükümetler için son derece tehdit arz etmektedir. İstihbarat servisleri, devletlerin yetkili kurumları uydu interneti kullanmaktan kaçınırlar. Bu sebepten dolayı dünya uydu internetini genellikle ticari gemiler ve havacılık alanında kullanılır.

internet - İnternet Dünyaya Nasıl Yayılıyor?

Türkiye’de İnternet

İlk çalışmalar 80’li yıllarda Ege Üniversitesi önderliğinde başlamış olup sonrasında ODTÜ ve TUBİTAK’ın geliştirmeleriyle 64 kbps uzantı hızında internet kullanımı gerçekleştirilmiştir.

Hayatımızın artık temel gereksinimlerinden sayılabilecek interneti her alanda kullanıyor ve bilişim teknolojik yönden tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla geliştiriyoruz. Artık internet çağında olduğumuz için her geçen gün önemi daha çok artıyor kullanılıyor ihtiyaçlarımızı karşılıyor zamandan tasarruf sağlamamıza yardımcı oluyor daha çok bilgi ilim ve bilim öğrenmemizi sağlıyor ve gün geçtikçe her yaş grubundan daha çok kullanıcısıyla hayatımızda rağbet görüyor.

 • metin
  9 ay önce

  bazı şeyler çok hızlı yayılır yani bence asrın icadı internet bunu kimse inkar edemez

  0
  yorum beğen
 • Hakan
  9 ay önce

  İnternet artık hayatın bir parçası oldu, gün geçtikçe gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam ediyor. Umarım ülkemizde de hız konusunda gelişmeler yaşanır.

  0
  yorum beğen
 • Bilal
  9 ay önce

  vay be şu an 64kbps hızla internete giriyor olsak millet birbirini kıyardı. gereksinimlerin artışıyla internet hızının da arttığı ve teknolojinin aslından ne kadar hızlı geliştiği buradan bile görülebilir.

  0
  yorum beğen
 • Ünal
  9 ay önce

  Bilmem herkesin yaşı tutar mı ama telefon hatlarıyla internete bağlanıp, annemiz haber vermeden telefonu kullandığında en kritik anda bağlantısı kopan nesilleriz. O durumlardan bugünlere geldik. Teknolojinin kıymetini bilmek lazım.

  0
  yorum beğen