arama

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

kabak çekirdeğinin faydaları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir ?

Kabak çekirdeği yapısında birçok besin çeşidini bulundurmaktadır. Vücut için de oldukça faydalı bir besindir. Neredeyse herkes kabak çekirdeğini severek yer. Kabak çekirdeği, kabakların çekirdeklerinin kurutulmasıyla elde edilen bir çekirdektir. Kabak çekirdeği tuzsuz olarak yapıldığında oldukça sağlıklı bir besin olacaktır. İçerisindeki kalori miktarı daha az olduğundan vücutta fazla kilolara dolayısıyla da sağlık problemlerine yol açmayacaktır. Kabak çekirdeği kendine has tadıyla çok daha güzeldir ve çok daha fazla beğenilmektedir.

Eğer diyet yaparken aynı zamanda yağda tuzla kavrulmuş kabak çekirdekleri tüketiyorsanız bu tüketimi kontrollü bir şekilde devam ettirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü kontrolsüz bir şekilde tüketeceğiniz bu kabak çekirdekleri neredeyse her gıdada olduğu gibi kilo almanıza ve diyetinizin aksamasına neden olacaktır. Kabak çekirdeğinin yapısında demir, çinko gibi elementler ve magnezyum potasyum gibi elementler bulunmaktadır. Bundan dolayı da kabak çekirdeğine oldukça zengin bir besin kaynağı dememiz mümkündür. Ayrıca kabak çekirdeği omega 3 ve 6 bakımından da zengindir.

Kabak çekirdeğinin içerisinde çeşitli vitaminler de bulunmaktadır. A vitaminini içeren kabak çekirdeği içerdiği a vitamini sayesinde cildin sağlıklı olmasını ve gözlerin güzel bir şekilde görmesini sağlar. Kabak çekirdeği K ve C vitaminleri de içermektedir. Kolesterol de içermeyen kabak çekirdeği sağlık için ne kadar yararlı bir besin olduğunu kanıtlamaktadır.

Kabak Çekirdeğinin Kalorisi

100 gram kabak çekirdeği eğer tuzluysa 560 tuzsuzsa 470 kalori içerir.

kabak çekirdeği faydaları

kabak çekirdeği

Kabak Çekirdeğinin Vücudumuza Yararları

Vücudun çinko ihtiyacının beşte bir gibi büyük bir kısmını karşılayan kabak çekirdeği bitkisel proteinler bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Diyet yaparken bazı besinler yeteri kadar alınamamaktadır. Bu alınamayan besinler vücutta yorgunluklara, saç dökülmelerine, tırnak kuruluğuna ve kalp çarpıntısı gibi problemlere yol açabilmektedir. İşte kabak çekirdeği tüketildiğinde bu gibi problemleri neredeyse tamamen ortadan kaldırır ve diyete de yardımcı olur. Eğer günde bir avuç kadar kabak çekirdeği yerseniz vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini tamamı ile karşılamış olursunuz.

Kabak çekirdeği tükettiğiniz takdirde daha az yorulduğunuzu ve bağışıklık sisteminizin güçlenerek daha az hasta olduğunuzu fark edebileceksiniz. Yani kısacası kabak çekirdeğinin faydaları saymakla bitmez.