arama

Kablosuz Ses Sistemleri Nasıl Çalışır ?

kablosuz ses sistemleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Kablosuz Ses Sistemleri Nasıl Çalışır ?

Teknolojinin hızla ilerlemesinin sonucunda birçok eski teknolojik ürün ve hizmetlere veda etme vakti geldi. Bunlardan birisi de son popüler olan kablolardı. Kablolar hayatımızın birçok alanında bize yardımcı oldu fakat artık devir kablosuz devri. Dinlediğiniz müziği, izlediğiniz filmi kısacası istediğiniz yerde istediğiniz zaman arzu ettiğiniz şeyleri dinleme konusunda kablosuz ses sistemleri rehber niteliğinde ki bilgi rehberimiz size yardımcı olacak.

Geçmişten bu yana ilk radyonun çıkması ile başlayan insanoğlunun sesi daha uzaklara iletmenin bir yolunu aradılar. Uzun dalga radyoların dünya etrafında dalgaların dolaşması ile dünya çapındaki iletişimin ilk adımlarının atılmasına yardımcı oldu. Ses sistemi konusunda önemli adımların atılması yalnızca uzak mesafelerden daha yakınımıza gelmesi çok uzun bir süre olmadı. Yakın mesafeler içerisinde kablosuz ve kaliteli bir ses kaynak iletimi için genel yayınlar içerisinde kullanılan FM radyolardan çok daha farklı bir sistem kullanımına sahip. Herkese açık radyo dalgaları bizlere analog ses taşıma konusunda bir yere kadar idare etti fakat sadece genel kullanımlar için uygun olan bu iletim sistemi en nihayetinde çok güçlü vericilere ihtiyaç duyan ve bu sinyali yakalayan kişilerin rahatlık ile erişebileceği yayın sistemleriydi. Kişisel bu ses deneyimi konusunda FM benzeri, kaliteli bir ses taşıma yeteneği bulunan teknolojiler günümüzde var olsa bile bireysel kullanımı imkansız seviyesinde olduğundan pek sorun çözücü bir yapıda olmadılar.

ses sistemleri nasıl çalışır

kablosuz ses sistemleri

Kablosuz Ses Sistemleri Ses İletimini Nasıl Yapar?

Kablosuz olarak ses iletimi yapmak aslında yüz yıldan fazla bir zamandır gerçekleştirilen bir iletim biçimi. Geçen yıllar boyunca kablosuz ses sistemleri üretimi konusunda farklı üretici firmalar birçok farklı çözüm sundu. Radyo frekansları üzerinden çalışan bir pili kulaklıklar veya doğrudan prize takılıp kullanılabilen bir hoparlör sistemleri ile çıkıp karşımıza geldiler. Fakat burada en büyük bir sorun sesin kalitesi ve kullanıcıların sürekli bir şekilde dip gürültüsüne mahkûm olması olabilir.

Analog sistemlerin kalıtımsal bir kusurlarından olan bu dip gürültü sorunu seste bozulmalara uğratıyor. Ses ile ilgili sorunları kökünden çözüme kavuşturan teknoloji ise Bluetooth oldu. Farklı bir akış ve yayın teknolojilerine sahip olan bu kaynak var olan ağ bağlantıları üzerinden çalışıyordu. Aynı zamanda birden çok cihazı merkezi bir kaynaktan yönetebiliyor. Donanımsal olarak bu cihazlara yakın mesafelerden bağlanıp güvenlik denetimi ve sistem ile şifreleme yapıp sonrasında veri aktarımını yönetecek bir protokol kaynak yok. Örnek üzerinden açıklayacak olursak Airplay destekleyen bir çok ürün ağa bağlı olduğu sürece istediğiniz gibi yayın alabilir veyahut Miracast ile televizyon üzerine az önce çektiğiniz görüntüyü atabilirsiniz ama bu cihazların aktarım süresinde kablolu veya kablosuz fark etmez biçimde aynı ağda olması gerekmekte. Demek oluyor ki bu durumda var olan fiziksel katman üzerinden işler gerçekleştiriliyor. Bu anlamda tamamen farklı bir mantık söz konusu.

Bluetooth’a alternatif bir kaynak olarak, şu anki standardın desteklemediği ses kalitesini veya protokolün izin vermediği birden fazla kanala sahip sesi aktarmak için kullanılan benzer dijital sistemleri kullanılabiliyor.Yazımızda en önemli nokta dijital kelimesinde yatıyor. Bu sayede ses kayıpsız bir şekilde iletilebilirken sorunsuz şekilde karşı tarafa ulaştığını ve iletimin başkalarına iletilemeyeceği garanti altına alınmış oluyor. Bir başka deyişle güvenli bir ses iletimi sağlanabiliniyor.