arama

Kinoa Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

kinoa nedir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Kinoa Nedir ?

Kinoa nedir ? Kinoa olarak bilinen tahıl tohumu ilk olarak 400 yıl önce ortaya çıkmıştır. 400 yıl önce Güney Amerika’da ortaya çıkan Kinoa İnkolar tarafından keşfedilmiştir. Kinoa beyaz, siyah ve kırmızı gibi farklı renklerde bulunabilmektedir. Kinoanın kilo verdirdiği ve glütensiz bir besin olduğu için oldukça da faydalı bir besin olduğu son zamanlarda ortaya çıkmıştır.

Kinoa Zayıflamada Büyük Rol Oynuyor

Kuskustan ve pirinçten kat kat daha fazla proteine sahip olan kinoa besleyici değeri yüksek bir tüketim maddesidir. Yapısında oldukça faydalı karbonhidratları içerir. Kinoanın tadı bulgura benzemektedir ve kinoa glütensiz olmasıyla birlikte kolesterolsüz de bir besindir.

Kinoa yenildiğinde iştahı azaltır ve insanı tok tutar. Metabolizmayı da hızlandırarak yağların yakılmasını hızlandırır. Böylece vücuttaki yağlar hızlı bir şekilde yakılmış olur.

Kinoa aynı zamanda hazımsızlığı da ortadan kaldırır ve kabızlık sorununu çözer. Alınan besinlerin sindirilmesine katkı sağlar ve sindirimi hızlandırır.

kinoa nasıl tüketilir

kinoa nasıl tüketilir

Kinoa Nasıl Tüketilir?

Kinoanın tüketimi kişiden kişiye göre değişebilir tabi ki. Ama bir örnek verecek olursak meyveli yoğurdunuzun üzerine dökerek bu besini tüketebilirsiniz. Sabahleyin kahvaltılarda omlet yaparak üzerine de bir miktar kinoa ilave ederek tüketebilirsiniz.

Kinoadan haşlayarak da yararlanabilirsiniz. Kinoayı haşladığınızda kısır veya salatalara da ekleyerek kullanabilirsiniz. Kinoa ile pilav yapmanız da mümkün. Tadı bulgur pilavına benzeyecek olan pilavı yaparak da kinoayı tüketebilirsiniz.

Kinoa et yemekleriyle de enfes bir uyum sağlıyor. Akşam yemeklerinde yapacağınız bir et yemeğinin yanında kinoa çok güzel bir şekilde gidecektir.

Kinoa et yemeklerinin yanında uyum sağladığı gibi sebze yemeklerine de uyum sağlamakta. Dolmalık biberlerinizin içine kinoa katarak dolma yapabilirsiniz. Böylece yemeğiniz daha besleyici ve daha sağlıklı olur.

Kinoayı beyaz pirincin yerine de kullanabilirsiniz. Beyaz pirinç kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir. Kinoa ise kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmez. Kinoa insülin direnci sağlar ve yavaş emilime uğradığından kan şekerinin her zaman dengede olmasını sağlar.

Kinoanın faydaları ve tüketilme şekilleri saymakla bitmiyor. Daha sağlıklı bir yaşam ve daha sağlıklı bir şekilde zayıflamak için kinoayı tüketmenizi öneriyoruz.

 • Bilal
  9 ay önce

  doğal bir zayıflatıcı, tohumları çok değerli. Bilgilendirici güzel bir paylaşım olmuş. Televizyonlarda da sık sık kinoadan bahsediliyor.

  3
  yorum beğen