arama

Mao Zedong Kimdir?

mao zedong kimdir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Mao Zedong Kimdir?

Mao Zedong (Mao Tse-tung olarak da anılır. Kısaca Mao Zedong kimdir sorucak olursak cevabı Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusudur. 1949’dan 1976’ya kadar yani ölümüne kadar ülkenin ilk lideri oldu. Mao Zedong aynı zamanda iç savaş sırasında Çin’deki komünist devrime önderlik etti. Komünizm ve Marksizm ile ilgili düşünceleri benimseyerek kendi halkına göre uyarlayan Zedong yeni bir düşünce akımı Maoizm”i oluşturdu.

Nerede Büyüdü?

Mao, 26 Aralık 1893’te Çin’in Hunan Eyaleti’nin Shaoshan köyünde bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesine çiftlik işlerinde yardım eden Zedong 13 yaşına kadar köy okuluna gitti. 1911 yılında Devrim Ordusuna katıldı ve Qing Hanedanlığı’na karşı savaştı. Savaştan sonra okula dönen Mao kütüphaneci olarak çalışmaya başladı.

Komünist Oluşu :

1921 yılında Mao ilk defa bir komünist partinin toplantısına katıldı. Zaman geçtikçe katıldığı partide sözü geçen biri oldu. Katıldığı parti Kuomintang(komünist karşıtı bir parti) ile müttefik olduklarında, Mao Hunan’da Sun Yat-sen(İmparator) için çalışmaya gitti.

Mao bir köylü olarak yetiştiği için komünist fikirlere şiddetle inanıyordu. Marksizm hakkında birçok araştırmalar yaptı. Komünizmi hakları gasp edilen köylüleri kullanarak var olan hukümeti devirmenin en iyi yolu olduğunu düşünüyordu.

Çin İç Savaşı :

İmparator Sun Yat-sen 1925’te öldükten sonra Chiang Kai-shek, hükümeti ve Kuomintang partisini devraldı. Chiang komünistleri kendi hukümetinin bir parçası olarak görmek istemiyordu. Geçmişteki Kuomintang’ın komünist partilerle yaptığı ittifakı fes etti ve komünist liderleri öldürmeye, hapsetmeye başladı. Böylece Kuomintang (Milliyetçi Parti) ile komünistler arasındaki Çin İç Savaşı başladı.

Yıllarca süren savaştan sonra, Kuomintang 1934’te 1 milyon askerlik odu ile komünistlerin ana kampına saldırdı. Mao liderliğindeki komünist ordu geri çekilmek zorunda kaldılar.

mao zedong

mao zedong

Uzun Mart :

Komünist ordunun Shaanxi eyaletine kadar geri çekilmek zorunda kaldılar. Yaklaşık 11000 kilometre olan bu yolda birçok asker yolculuk sırasında öldü. Shaanxi eyaletine vardıklarlarında yaklaşık 8000 kişilik bir ordu hayatta kalmıştı. Çinliler bu olayı Uzun Mart olarak adlandırırlar.

 2. Dünya Savaşı :

Japonlar Çin’i 2. Dünya Savaşı’nda işgal ettikten sonra iki parti arasındaki iç savaş durdu. İşgal bittikten sonra bu sefer Mao ve komünistler daha güçlüydüler. Kuomintang’a savaş açtılar, zaferle sonuçlanan bu savaşta Kuomintang lideri Chiang Kai-shek Tayvan adasına kaçtı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Kuruluşu :

1949’da Mao Zedong Çin Halk Cumhuriyeti’ni kurdu. Mao, Komünist partinin başkanı ve Çin’in mutlak lideriydi. O, son derece acımaz bir liderdi. Onunla aynı fikirde olmayan herkesi idam ediyor, milyonlarca insanı çalışma kamplarına zorla gönderiyordu. Bu çalışma kamplarında çok sayıda kişi ağır işler ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybediyordu.

Büyük Atılım Planı :

1958’de Mao, Çin’in sanayileşme planını(Büyük Atılım planı) açıkladı. Maalesef plan geri tepti ve ülke korkunç bir kıtlık yaşadı. Bu kıtlık sonucu 40 milyon insanın açlıktan öldüğü tahmin edilmektedir.

Bu korkunç başarısızlık Mao’nun güç kaybetmesine neden oldu. Hala hükümetin parçasıydı,ama artık mutlak güce sahip değildi.

Kültür Devrimi :

1966 yılında Mao Kültür Devrimi adıyla geri döndü. Birçok genç köylü onu takip etti ve Kızıl Muhafızı kurdu. Bu sadık askerler onun ülkeyi tekrar devralmasına yardım etti. Okullar kapatıldı ve Mao’yla aynı fikirde olmayan insanlar ya tekrar eğitilmek üzere çiftliklere gönderildi ya da idam edildiler.

Ölümü :

Mao, 9 Eylül 1976’da 82 yaşında Parkinson hastalığı yüzünden hayata veda etti.