arama

Mariana Çukuru Nerede?

mariana çukuru nerde
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Mariana Çukuru Nerede? Dünyanın En Derin Noktası

Dünyanın en derin noktası olarak bilinen bu çukur hakkında en ilginç bilgileri ve ortamlarda işinize yarayacak genel kültür artıracak birkaç pratik bilgiyi sizlere sunacağım bu yazımda ortalama olarak 4-5 dakikalık bir okuma süreniz olabilir.

Mariana Çukuru Nerde?

Büyük okyanusun batısında bulunan Mariana adalarının en büyüğü olan ve en güneyinde yer alan ada olarak bilinen Guam adasının güney batısında, Japonya ve Endonezya’nın tam ortasında mariana yer alır. Dünyanın en derin noktası olarak kabul edilir.

Mariana Çukuru Kaç Metre?

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucu mariana çukuru kaç metre sorusuna şöyle bir cevap aldı; en derin noktası 10.994 metre ve uzunluğu ise 2542 kilometre olarak tespit edilmiştir. Çukurun bu istatistiklerinin yanında genişliği ise tamı tamına 69 kilometredir.

Çukur Nasıl Oluşmuştur?

Çukurun nasıl oluştuğunun açıklamak gerekirse; Birçok zaman yerkabuğunu (litosfer) oluşturan plakaların bazılarının yaramaz olur ve birbirleri ile çarpışırlar. Bu çarpışma doğrultusunda bu plakalardan biri diğerinin altına girerek “dalma” adı verilen bir olay meydana getirir.

Dalma olayının anlamı ise yoğunluk açısından üstün olan plakanın, daha az yoğunluğa sahip plakanın altına kayması olayı olarak tanımlanabilir. Bu olay sonucu doğrultusunda bu tür bölgelerde şiddetli depremler görülmesi mümkündür.

Yani Çukur nasıl oluşmuştur sorusunun cevabı ise Pasifik plakası ile Mariana Plakası’nın birbirine çarpması sonucu oluşan bir çukurdur olarak buraya not düşebiliriz.

Ve Mariana Hakkında Daha Fazla Bilgi:

Çukurun en dip noktasında gerçekleşen basınç, yeryüzünde olan basınca nazaran yaklaşık 1100 kat daha fazladır. Bunun gibi dünyanın en derin noktasında gerçekleşen basınç, 108.6 megapaskal ya da 1.086 bar olarak telaffuz edilir. Bu basıncın ne kadar kuvvetli ve güçlü olduğunu daha basit bir yoldan anlatabilmek adına şu şekilde örnek verebilirim; ortalama ağırlıkta olan bir kişinin, 30cm2 herhangi bir alana uygulanan basıncın hemen hemen 10.000 katı daha fazla bir basınç yapısına sahiptir. Yani 100 kilo iseniz üzerinize 100 kg’lık 10.000 kişinin birden çıkması gibi düşünebilirsiniz.

Bunların yanı sıra ismini yazarlara ilham kaynağı olarak verip Mariana Çukuru kitap olarak çıkartılmıştır.

Bilgilere son verip görsellere geçmeden önce bu yazım içerisinde mariana çukuru koordinatları gibi güzel bir bilgiyi eklemek istiyordum fakat ne yazık ki hemen yabancı kaynaklar hem yerli kaynaklar içerisinde bunun hakkında bir bilgi bulamadığımdan dolayı ekleyemedim.

Mariana çukuru görüntüleri:

Mariana çukuru fotoğrafları ve Mariana çukuru video görüntülerini internet ortamında araştırmalar yaparak daha detaylı bulmanız mümkün tabi ama birkaç görseli sizin ile buluşturacağım. (Site hızını ve sizin ziyaretinizi daha hızlı sürelerde tamamlamanız için fazla görsel eklemesi yapılmamıştır)

Kaynak : Wikipedia

 

 • Bilal
  9 ay önce

  yaklaşık 11 kilometre derinlikli bir yer. yüzeyde duran bir cisim için aşağıya çeken bir akım var mı yok mu onu merak etmekteyim.

  2
  yorum beğen
 • Mehmet
  9 ay önce

  dünyanın küçük cehennemi diyebiliriz. zaten fotoğraftan da bakınca devasa bir boşluk görüp irkiliyorsunuz. bu çukura gidip balık tutma hayali kuran arkadaş ise fazla çizgi film izlemiş herhalde 🙂

  2
  yorum beğen
 • Musa
  9 ay önce

  Mariana çukurunda gidip balık tutmak lazım 🙂 Hala keşfedilemeyen canlıların olduğunu duymuştum. Ürpertici bir güzelliği var

  2
  yorum beğen