arama

Melek Yatırımcı Nedir? Melek Yatırımcı Olmak

melek yatırımcı nedir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Bir projeniz var ve finans açısından destek arıyorsanız veya tam tersi finansal açıdan destek olmak istiyorsanız aklınızda melek yatırımcı olmak ve melek yatırımcı nedir? gibi basit temel sorular canlanır. (Özellikle bölgesel olarak melek yatırımcı arayan kişilerin Google aramaları şu şekildedir; İstanbul melek yatırımcı, izmir melek yatırımcı, ankara melek yatırımcı)

Melek Yatırımcı Nedir?

Melek yatırımcılar henüz projeleri yolun başında keşfederek yatırım yaparak projelerin büyümeleri veya gelişmeleri için gerekli sermayeyi sağlarlar (Melek yatırımcı nedir sorusunun genel cevabı herkes tarafından böyle veriliyor). Ama bizim daha çok sevdiğimiz tanımı ise, yüksek risk ve yüksek büyüme hacmine, potansiyeline sahip firmalara, kuruluşlarının çok erken bir zamanında yatırım yapan özel yatırımcılardır.

Gerçekleştirdiği yatırım miktarları ile doğru orantılı bir şekilde girişimden hisse almak ile birlikte bireysel destek ve danışmanlık sunarlar. Finansal olayların yanı sıra; ekonomik, kişisel ve sosyal sebepler de yatırım kararlarını etkileyebilir. Karar alma sürecine iç güdülerini eklemekte sakınca görmeyen melek yatırımcılar destek sundukları yatırımdan çıkış yapana kadar girişimin bir parçası olmayı tercih ederler.

Bu konuda bazı uzmanlara göre ise Melek Yatırımcı nedir? Sorusunun cevabı girişimcinin melekleri şeklinde ifade edilir. Melek yatırımcının hedefi ise şu şekildedir; yeni oluşan ve potansiyel sahibi (yukarıda bahsettiğimiz gibi) projelere maddi destek sağlamaktır. Yani yüksek getiri potansiyeli olan iş fikirlerini uygulama aşamasına geldiğinde, Melek yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Geo İnternet Servisleri Yönetici Ortağı Burak Büyükdemir’e göre ise Melek yatırımcıdaki melek kavramı, girişimcilerin projelerini kurtaran ve bir adım ileri gitmelerine destek sağlayan kişiyi temsil etmektedir.

nasıl melek yatırımcı olunur

melek yatırımcı olmak

Melek Yatırımcı Olmak Ama Nasıl?

Melek yatırımcı olmak için belirli düzeyde bir finansal güce sahip olmak gerekmektedir. Bu finansal açıdan gücün ne olması gerektiğine dair ilişkin keskin sınırlarla çizilmiş bir uygulama yoktur.

Yatırımcılar genelde grup olarak toplanıp birlikte yatırım yaparlar. Genelde bu tür birlikte yapılan yatırımlarda gruba liderlik vasfında yön gösteren bir melek yatırımcı vardır ve bu kişi girişimci ile anlaşma şartlarını müzakere eder. Bir diğer yöntem ise girişimcinin birbiri ile hiçbir bağlantısı olmayan melek yatırımcılar ile birebir şeklinde iletişime geçmesi ve yatırımcı grubunu kendisinin oluşturmasıdır.

Melek yatırımcı olmak konusunda eminseniz bizden ufak bir tavsiye en iyi yöntem melek yatırımcı olan bir tanıdık isim bulmanız ve birlikte yatırımlara başlamanız ve işleyişi öğrenmenizdir.

İlk zamanlarınızda melek yatırımcı olmak her şeyi çözebileceğini sanabilirsiniz. Ama bir girişime yatırım yapmak için görüşmelere başladığınız zaman olayların öyle olmadığını anlarsınız. Bu görüşmelerde sizlerin ilgileneceği iki rakam vardır bunlar: ne kadar yatırım yapmayı planladığınız ve şirketin o gün şartlarındaki değeri. Şirketin değeri sizin ne kadar hisseye sahip olacağınızı da belirler. Örneğin yatırım öncesi girişimin değeri 1 milyon TL olan bir şirkete 50 bin TL yatırım yaptığınızda şirketin değeri 1.05 milyon olacaktır bu durumda 0.05 milyon / 1.05 milyon hesaplaması ile %4.76 değerinde hisseye sahip olacağınız anlaşılır.

Melek yatırımcı nedir kısmında belirttiğimiz gibi melek yatırımcılar şirketlere veya girişimlere ilk dönemlerinde yatırım yaparlar. İlerleyen zamanlarda girişim yeni yatırımlar alabilir ve melek yatırımcının şirket üzerindeki payı azalma gösterebilir. Fakat bu durum sizin endişe etmenize değil sevinmeniz gerekmektedir.  Her yeni yatırım turunda girişim değerlenme ihtimali daha fazla olacaktır, ilk yatırımınızın değeri %4.76 iken şirketin başarılı olup yeni yatırımlar aldıktan sonra belki %0.5’ine sahip olmuş olacaksınız fakat hisse değeriniz 50 bin iken 1 milyon tutarlarına çıkmış olacaktır.

melek yatırımcı örnekleri

melek yatırımcı örnekleri

Melek Yatırımcı Örnekleri

Melek yatırımcı olmak konusunda size yol gösterebilecek bu yolda idol olarak görüp benimseyebileceğiniz kişileri sizlere melek yatırımcı örnekleri bölümünde toparlayarak araştırma yapmanız davet ediyor olacağız.

 • Galata İş Melekleri (Galata Business Angels)
 • Etohum
 • Sina Afra (Markafoni Kurucu ortağı ve CEO’su)
 • Nevzat Aydın (Yemeksepeti Kurucusu ve CEO’su)
 • Burak Büyükdemir (Etohum’un Kurucusu)
 • Hasan Aslanoba (Aslanoba Gıda A.Ş’nin CEO’su)
 • Sadok Kohen (Saran Online CEO’su)
 • Emre Kurttepeli (Mynet Kurucusu ve CEO’su)
 • Cem Sertoğlu (Earlybird Venture Capital’de Partner)
 • Alp Sual (Pronet’in Kurucusu)
 • Ersan Özer (İnternet Girişimcisi)

Ve bu isimlere daha ekleyebileceğimiz yüzlerce isim sizlerin bu yolda idol olarak görebileceğiniz melek yatırımcı örnekleri olacaktır.

Melek Yatırımcı Sertifikası

İlk önce şunu belirtmeliyim ki melek yatırımcı olmak için mutlaka lisans almanıza gerek yoktur veya en azından Türkiye’de şu anki düzenlemelere buna engel değildir.
Ancak Hazine Müsteşarlığından melek yatırımcı sertifikası almanız halinde gerçekleştirdiğiniz yatırımların %75’inin veya bazı özel durumlarda tamamının gelir vergisi beyannamenizde gider olarak göstermeniz ve vergiden düşülmesi mümkün olacaktır.
Doğal olarak böyle bir durum sonucunda ödeyeceğiniz gelir vergisi azalma gösterecek ve fiili olarak gerçekleştirdiğiniz girişim yatırımının yaklaşık %20 gibi değerini devlet teşviki ile karşılamış olacaksanız.

Melek yatırımcı sertifikası (melek yatırımcı lisansı) almak için belirli kriterleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir, bu kriterler ile ilişkin detayları Hazine Müsteşarlığı’nın sayfalarından inceleyebilirsiniz.

melek yatırımcı sözleşme örneği

melek yatırımcı sözleşmesi

Melek Yatırımcı Sözleşmesi

Melek yatırımcı olmak konusunda emin olduğunuza göre melek yatırımcı sertifikası işini çözdükten sonra geri merak edilen bir husus melek yatırımcı sözleşmesi nasıl olur, neleri kapsar gibi sorulardır.

Melek yatırımcı sözleşmesi, yatırımcının girişimcinin şirketine aktaracağı sermaye karşılığında imzalanan ortaklık sözleşmesinin genel adıdır. Melek yatırımcı sözleşmesi imzalanmadan önce girişimci ve yatırımcı arasında bir ön protokol de imzalanabilir. Genellikle imzalanacak sözleşmenin kapsaması gereken konuların belirtildiği protokolün taraflar üzerinde bir bağlayıcı etkisi yoktur.

Sözleşme içerisinde yer alan konulardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Girişim şirketine yapılan yatırımın nasıl kullanılacağı. Girişimciye aktarılan sermayenin sadece yatırım harcamalarında kullanılması gibi isteklerde bulunulabilir. Örnek olarak sermaye içinden girişimciye maaş ödemesinin kısıtlanması yazılabilir.
 • Melek yatırımcının aktaracağı sermaye karşılığında verilen hisse oranı ve hisse türleri belirtilir.
 • Şirket kârının dağıtılmasına ilişkin hususlar belirtilir.
 • Yatırımcı ortağın girişim yönetimine müdahalesi,
 • Girişim yöneticilerinin alacağı maaşlar ve kısıtlamalar,
 • Yöneticilerin harcamalarına karşı getirilecek kısıtlamalar,
 • Girişimci ekibin şirket yönetiminde belirli bir süre zarfında kalmasını sağlayan şartlar.
 • İlk gerçekleşen yatırımdan sonra şirkete yeni yatırımcı ortak alınması hususunda öncelikli alım hakkı ve benzeri şartlar,
 • Sermaye artırımına ilişkin hususlar,
 • İşler kötüye sardığı zaman yatırımcıyı koruyan maddeler,
 • Yatırım sürecinden çıkış stratejisi ve yapılandırılması gibi hususlar netleştirilir ve karara bağlanır.

Melek yatırımcı olmak yatırım türlerinin en riskli ve karmaşık olanı olduğundan dolayı bazı durumları netleştirmek ve karara varmak için melek yatırımcı sözleşmesi yapılması gerekmektedir.

Melek Yatırım Platformu

Melek yatırım platformu bir TEB melek yatırım projesidir. Melek Yatırımcı örnekleri içerisinde aslında başlıca Teb’inde ismini koymamız mümkün.

TEB Melek Yatırım Plarformu, yatırım yapmak isteyen, varlık sahibi, yenilikçi, vizyoner bireyleri girişimlerle bir araya getirmeyi amaçlayan bir melek yatırım platformudur.

TEB Melek Yatırım Platformu sadece yurt içinde değil, yurt dışında melek yatırımcı statüsünde yatırım yapılabilecek projeleri de müşterilerinin görüşlerine sunuyor.

İlk başta aklınıza takılan o basit soru melek yatırımcı nedir? İle başlayan bu serüvende sizlere melek yatırımcı olmak hakkında, sizlere idol olabilecek melek yatırımcı örnekleri sunarak, melek yatırımcı sözleşmesi hususunda, melek yatırımcı sertifikası hakkında ve en önemlisi Türkiye’de ilk kez hayata geçen TEB Melek yatırım platformu hakkında bilgi verdiğimiz bu yazının sonuna geldik.

Aklınıza takılan soruları veya bu konuda deneyimlerinizi bizimle paylaşmak için aşağıdaki kısımdan yorum yapabilirsiniz.