arama

Meteor Yağmuru Nedir?

eta aquarid meteor yağmuru nedir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Astronomi ile ilgilenenler veya bu konuda meraklı olan herkesin ilk araştırdığı şey meteor yağmuru nedir, meteor yağmuru ne zaman yağar, eta aquarid meteor yağmuru gibi nadir ve görsel şölen yaratan soruları Google üzerinde araştırmak hatta en önemlisi ansiklopedi kurcalamak olmuştur.

Zamanın ilerlemesi ile bilim ve teknolojinin de doğru orantıda ilerlemesi, geçmişten günümüze hep bir merak konularından bir tanesi olan uzay hakkında çalışmaları arttırmıştır. Çalışmalar ve araştırmalar ile uzayın sırları çözülmeye çalışılmış ve de uzay boşluğu içerisinde yer alan cisimler ile bu cisimlerin neden olduğu olaylar hakkında detaylı bilgilere ulaşılmıştır.

Meteor Yağmuru Nedir?

Bizlere ilkokul kitaplarımızda veya öğretmenlerimizin anlattığı tarzda meteor yağmuru nedir? İlk ondan başlayalım sonra biraz daha açarak bu konu noktalayalım ve meteor yağmurları içerisinde bence en önemli yere sahip olan eta aquarid meteor yağmuru hakkında konuşmaya geçelim.

Meteor ve meteorların sebep olduğu veya olacağı uzay olayları, gelişen bilim çalışmaları sayesinde keşfedilmiştir. Meteor yağmurları da bu bahsettiğimiz olaylardan biridir. Bu astronomi alanı için önemli bir olaydır. Halk arasında ve aslında en basit sade açıklaması ile yıldız kayması olarak da bildiğimiz bir gök olayıdır.

Bu olayı biraz daha açacak olursak eğer atmosfer katmanlarından termosfer adı verilen tabakada gerçekleşen bu olay, meteorlar ile havanın sürtüşmesinden ortaya çıkan ışık ve bu ışık bütünün uzayda bırakmış olduğu görüntüye bizler meteor yağmuru deriz. Uzayda en sık rastlanan olayların başında meteor yağmuru gelir. Meteor yağmurunun asıl sebebi ise evrende yer alan milyonlarca gök cisminin sürekli hareket halinde olması ve zamanla aşınarak parçalanması veya kopmasıdır.

Meteor Yağmuru Ne Zaman, Nerede Gerçekleşir?

Meteor yağmuru ne zaman gerçekleşir sorusu aslında biraz yanlış bir soru olur çünkü meteorlar tek tip ve düzenli bir zaman diliminde gerçekleşmez. Bu yüzden meteor yağmuru nerede gerçekleşir olarak başlamak istiyorum sorunun cevabına.

Aslında bu sorunun cevabını yukarıda meteor yağmuru nedir kısmında bir tık verdim ama yine de burada bahsetmek istiyorum.

Dünyamızı çevreleyen atmosfer katmanları vardır. Bunlar kendi aralarında belirli mesafelerde konumlandırılmıştır nasıl derseniz şu şekilde:

 1. Troposfer
 2. Stratosfer
 3. Mezosfer (Ozonosfer ve Kemosfer olarak iki kısımdan meydana gelir)
 4. Termosfer
 5. Ekzosfer

Meteor yağmurları bu katmanların 4. Sırasında yer alan termosfer katmanında meydana gelir. Bu katman yeryüzüne 80-640km kadar uzaklıkta bulunur ve meteor yağmurları Dünya’ya 80-100km kadar uzaklıkta meydana gelirler.

eta aquarid meteor yağmuru nedir

eta aquarid meteor yağmuru

Eta Aquarid Meteor Yağmuru

Bu yazımda kendisine yer vermesem olmazdı eta aquarid meteor yağmuru kelimesini okuyunca aklımda meteor yağmuru izle, meteor yağmuru izle diye şimşekler çakıyor ve mümkünse canlı izlemek için imkân kolluyorum yoksa geçmiş bant kayıtlarına bakıyorum.

Her yıl mayıs ayının 4-5-6. günlerinde en etkin şekilde gözlenebilen eta aquarid meteor yağmuru, Dünya ile Halley kuyruklu yıldızı’nın bırakmış olduğu parçaların yörüngelerinin kesişmesi sonucu meydana gelir.

Meteor yağmuru ne zaman başlar?

Takvimler 21 Nisan’ı gösterdiği zaman hemen bir teleskop ile 12 Mayıs’a kadar gözlemleyebilirsiniz. Etkin zamanlarında saatte 20 ila 40 arasında göktaşı görmeniz mümkün. Yağmurun saçılım noktası ise Kova Takımyıldızı yönüdür.

 

Bu bilimsel açıdan sizlere hem bilgi hem deneyim kazandıracak görsel şöleni olan meteor yağmurunu izlemenizi öneririm.

Yazımızda bir eksiklik veya keşke bundan da bahsetmiş olsaydınız güzel olurdu dediğiniz şeyleri bize yorum yaparak bildirebilir ve içerik hakkında olumlu, olumsuz(küfür etmemek kaydıyla) önerilerinizi yöneltebilirsiniz.

 • Emre bek
  8 ay önce

  Yıldız kayması da bir nevi metoor yağmuruna örnektir. Bizim dilek tuttuğumuz yıldız kayması bir meteorun atmosferimizde yanmasının görüntüsü oluyor

  0
  yorum beğen