arama

Offshore Hesap Nedir, Nasıl Açtırılır ?

Offshore hesap nedir nasıl açılır
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Offshore Hesap Nedir?

Dünyamızın hızlı bir şekilde küresel bir yer haline dönüşmüş olması ve bunun beraberinde internet kullanımının da daha önce hiç görülmemiş bir derecede artış göstermesi, insanlık olarak birçok konu hakkında bilgi edinmemiz hususunda olumlu sonuçlar doğurmuştur. Bu ilişkide temel bazda eğitim almış olan bir birey, başkasının yardımına muhtaç olmadan araştırma yapabilme yetisine sahip olmuştur. Profesyonel düzeyde de birçok şahıs, araştırmalarını kendisi yürütebilmektedir. Yaşanan teknoloji alanındaki gelişmeler bu sayede dünyamızı daha da küçültmüştür. Artık bir kişi canı nerede hangi şekilde isterse bir banka hesabı açma işlemini rahatlıkla yapabilmektedir.

Özellikle buna internet ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile bankacılık sektöründe oldukça iyi fırsatlar sunulmasına olanak sağlamıştır. Bir bakıma daha önce verdikleri bu hizmetleri milyarlarca kullanıcıya internet sayesinde bir tıkla ulaşabilecek bir seviyeye getirmişlerdir. Bu işlemler sonucu da doğal olarak sektörün müşteri kitle ilişkilerini olumlu şekilden etkilemiştir.

Dünya üzerinde birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de offshore hesap uygulamasını hayata geçirmiştir. Peki bu offshore hesap nedir? Aslında bu hesaplar resmi olarak ikamet edilmeyen bir konumda açılan hesap anlamına gelmektedir. Ya da başka bir ifade ile açıklamak gerekirse çeşitli nedenlerden dolayı, hesabın açıldığı ülke ve kurum size kendi ülkenizden daha çok avantajlı bir durumun içinde olmanıza yardımcı olur diyebiliriz.

Offshore ifadesi duyulduğu zaman insanın aklına gelen bazı temel sorular vardır. Bunlardan ilki ne amaçla burada hesaplar açılır? Birçokları ticaretlerini kendi ülkesi dışında ticaretlerini başka ülkelerde yapabilme anayasal güvencelere sahiptir. Başka bir ifade ile şahıs hukuki bir bağ ile bağlı olduğu vatandaşlığına sahip olduğu ülkeden başka bir ülkeye yerleşebilir ya da orada o ülkenin kendi yasaları doğrultusunda sunduğu imkanlardan istifade edebilirler. Söz konusu bu durum her ülkenin kendi anayasal düzeninde güvence altına alınmıştır. Buda demek oluyor ki bir kimse, istemesi halinde başka bir ülke ile hukuki münasebet kurabilir.

Offshore Bankacılık

Bu anlamda offshore bankacılık tamamen yasal bir kavramdır. Offshore bankacılığın tercih edilmesini sağlayan en büyük etkilerden birisi, banka hesabının var olduğu ülke içinde geçerli olan vergi kanunlarıdır. Bu sayede kendi ülkeniz içinde vergi mükellefi iken başka bir ülke içinde vergiden muafsınızdır ya da çok cüzi değerler ödersiniz. Bu düzlemde bireylerin sorumluluğu sınırlıdır. Asıl görev eğer vergisel bazda bir kaçırma durumu söz konusu olur ise, ülkelerin karşılıklı olarak yasal bir mevzuatları çerçevesinde birbirleri ile bilgi alışveriş hadisesidir.

Ancak bu olay çok az rastlanılan bir durum olması sebebi ile zaten offshore hesap açmak birçok kişi için cazip bir seçenektir. Offshore bankacılık denildiğinde insanların aklına birçok ülke gelir. Bu ülkeler arasında adını duymadığınız ülkelerden büyük ülkeler dahi bulunur.

Yabancıların ve de Türklerin birçoğu sahip oldukları malvarlıklarının bir kısmını offshore bankalarına yatırmıştır. Bu aslında yasal olarak bir suç kabul edilmez. Çünkü beyan esası mevcuttur ve çifte vergilendirme yasağı denen bir kurumun da varlığı söz konusudur.
Offshore bankacılık hesapları kişiye hesabın bağlı olduğu kart ile beraber çok ciddi kullanım alanları sağlar. Bu etkende hesapların ister istemez birçok k işi tarafından tercih edilmesine neden olur.

offshore bankacılık

offshore bankacılık

Offshore Hesap Nasıl Açtırılır ?

Öncelikle hesap açtırmak isteyen bir birey, sahip olduğu ülkenin pasaportuna göre farklı muamelelere tabi olabilir. Örnek olarak bir Avrupa birliği üyesi ülkede hesap açtırmak isterseniz ve Avrupa birliği vatandaşı iseniz, bu durumda sizden ikamet belgesi dahi istenmeyecektir.

Sadece pasaport ya da kimlik ibrazı yeterli sayılacaktır çünkü bu kişilerin hâlihazırda serbest dolaşımdan kaynaklanan özgürlükleri mevcuttur ve hiçbir surette nerede ikamet ettiklerini ispatla mükellef değillerdir. Eğer asıl bizi ilgilendiren konuya gelecek olursak Türkiye vatandaşı iseniz, Avrupa birliği ve diğer ülkeler içerisinde bulunan bir bankada hesap açtırmanız için çeşitli şartlara bağlanmıştır.

Bu şartların arasında başı çeken büyük unsurlardan birisi yatırılacak meblağdır, eğer 25.000 Euro altında bir hesap açma talebiniz olur ise bu muhtemel bir şekilde reddedilecektir. Ama bir şirketiniz olsun ve de şirketin merkezi o ülke sınırları içerisinde bulunur ise bu durumda işiniz daha kolaylaşmış olacaktır. Offshore bankacılık hakkında yazımız sürekli araştırılıp güncellenecektir takip etmek için yazımıza yorum atarak bu konuda güncelleme olduğunda bilgi almak istiyorum demeniz veya bildirimleri açmanız yeterli olacaktır.