arama

Polaroid Film Nasıl Çalışır?

polaroid film nedir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Polaroid Film Nedir?

Polaroid Film, Anında film fotoğrafçılığı ile görüntüyü yavaşça birkaç dakika içinde bir araya getirebilirsiniz. Anında kamera filmi dikkat çekicidir. Çünkü kendi içinde yerleşik geliştirme stüdyosuna sahiptir. Bunun nasıl çalıştığını anlamak için geleneksel fotoğraf filminin temellerini anlamanız gerekir.

Polaroid Film, ışığa duyarlı gümüş bileşiği parçacıkları ile kaplanmış bir plastik tabandır. Siyah beyaz film bir katman gümüş bileşiğe sahipken, renkli film üç katmana sahiptir. Üst katman mavi ışığa duyarlıdır. Bir sonraki katman yeşil renge duyarlıdır. Alt tabaka kırmızıya duyarlıdır. Filmi ortaya çıkardığınızda, her tabakadaki hassas taneler o rengin ışığına tepki gösterir ve bu tabakada metalik gümüş oluşturur. Bu size ışık ve renk deseninin kimyasal kaydını verir.

polaroid film nasıl çalışır

polaroid film nedir

Çekimi Resme Dönüştürmek İçin Filmi Geliştirmelisiniz

Bir geliştirici kimyasal, açığa çıkan parçacıkları metalik gümüşe dönüştürür. Film daha sonra boya bağlayıcıları içeren üç farklı boya geliştirici ile müdahale eder. Üç boya rengi camgöbeği (yeşil ve mavi ışığın birleşimi), macenta (kırmızı ve mavi ışığın birleşimi) ve sarı (yeşil ve kırmızı ışığın birleşimi)’dır.

Renk Katmanları Reaksiyon Girer

Bu boya bağlayıcı türlerinin her biri, filmdeki renk katmanlarından biriyle reaksiyona girer. Sıradan baskı filminde, boya bağlayıcıları, maruz kalan parçacıklara yapışır. Renkli slayt filmde, boya kuplörleri açıkta kalan alanlara yapışır. Geliştirilen renkli filmin olumsuz bir tarafı, renkler orijinal renklerinin tam karşılığını sağlamıyor. Slayt filmde, pozlanmamış alana yapışan iki boya, maruz kalan tabakada yakalanan rengi oluşturmak üzere birleşir. Örneğin, yeşil katman ortaya çıkarsa, yeşil tabakanın her iki tarafına sarı ve camgöbeği boya takılacaktır, ancak macenta boya yeşil tabakaya bağlanmayacaktır. Sarı ve camgöbeği yeşil oluşturmak için birleşir.

Slayt Filmlerin Mantığı İle Benzer Çalışır

Anlık kamera geliştirme süreci, renkleri slayt filmi ile aynı temel şekilde birleştirir. Tümü plastik bir tabaka üzerinde düzenlenen geleneksel filmle aynı ışığa duyarlı tanelere sahiptir. Film ayrıca birkaç ek katman da içerir. Bu katmanlar geliştirme süreci için gerekli tüm kimyasalları içerir. Her bir renk tabakasının altında, boya bağlayıcıları içeren bir geliştirici katmanı vardır. Bütün bu tabakalar siyah bir taban tabakasının üstünde ve görüntü tabakasının, zamanlama tabakasının ve asit tabakasının altında durmaktadır. Bu düzenleme esas olarak harekete geçirilmeyi bekleyen bir kimyasal zincir reaksiyonudur.

Soğukta Neden Anında Film Çalışmıyor?

Bu cevaplamak için oldukça basit; temel olarak diğer sıvılar gibi düşünün. Sıvılar görüntüleri geliştirmek için kullanılır. Bu yüzden sıvı çok soğuk olduğunda ne olur? Katılaşıyor ve tepki veremiyor. Ama ısındığında, sihir gerçekleşmeye hazırdır.

Bu yazımızda sizleri polaroid film nedir, polaroid film hakkında detaylı bilgiler vererek polaroid film nasıl çalışır gibi sorulara cevap verdik.

 • Ali
  9 ay önce

  Polaroid Film gerçektende çok ilginç. Bir ara bende merak salmıştım. Ancak kağıtları pahalı diye fazla oralı olmamıştım.

  1
  yorum beğen
 • Yusuf
  9 ay önce

  Üniversite sırasında ben de eğitimini aldım bu işin. Tabi o zamanlar dijital kameralar çok fazla olmdığından farklı sistemler vardı ve daha kompleksti. Teknoloji çabuk değişiyor.

  2
  yorum beğen
 • Mehmet
  9 ay önce

  normalde oldukça kısa süren bir işlemin arka planında bu kadar detaylı olayların dönüyor oluşu şaşırtıcı ama bir o kadar fda etkileyici.

  2
  yorum beğen