arama

Ramazan’da Kilo Vermek İçin 6 Tavsiye

kilo vermek
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Ramazan en sevdiğiniz yiyecekleri yemeniz için mükemmel bir fırsat olabilir. Öte yandan, sağlıklı kilo vermek için mükemmel bir başlangıç olabilir. Eğer bu Ramazan’da kilo vermek istiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu 6 tavsiyeyi gözden geçirin.

1-Sıvı Tüketimi:

Ramazan’da kilo vermek için hidrasyon önemlidir. Yeterince sıvı almak sadece oruçluyken sizi susuz kalmanıza engel olmayacak, aynı zamanda yağ oranınızı hızlı bir şekilde düşürecek ve vücuttaki şeker isteklerini kontrol edecektir.

Günde ne kadar su içmeliyiz ?

Önerilen  günlük sıvı alımı, günde en az 2 litre veya sekiz bardak sıvı alımı yeterlidir. Vücut tipine, yağ oranına, vücut kitle indeksine göre sıvı alımı değişebilir. Önerilen sıvı alım miktarı ortalama bir insan üzerinden hesaplanmıştır. Ramazan’da su tüketimi şöyle olmalıdır:

  • İftarda iki bardak (Yemeğe başlamadan önce)
  • İftar ve sahur arasında aralıklarla dört bardak
  • Sahurda iki bardak

Kahve ya da siyah çay gibi kafeinli içeceklerin sayılmayacağını ve benzeri içecekleri sahurda tüketmekten kaçınmanın en iyi olacağını aklınızdan çıkarmayın. Bunun yerine bitkisel çaylar harika bir alternatif ve sindirime yardımcıdır.

2-Hafif ve Dengeli Bir İftar

Ramazan ayında metabolizmamız yavaşlar ve sonuç olarak enerji ihtiyacınız azalır. İftarda yemeksiz geçirdiğin saatler telafi edilmemeli. Bütün gün yemek yemediğini ve yemek yemediğin için fazla enerji harcayacak fiziksel bir aktivite yapmadığı ve buna göre yemek yediğini hayal et.

Vücudunuz iftar zamanı ilk şekerli yiyecekler isteyecek küçük bir hurmayla iftarınızı açabilirsiniz. Ramazan’da da asla tatlıya yer yok. Hurmanın ardından sebzeli çorbalar veya mercimek çorbası tüketebilirsiniz, kremalı çorbalardan kaçının. Karışık sebze salatası 1-2 çay kaşığı zeytinyağı ile tüketebilirsiniz.

Çorba ve salata bittikten sonra biraz mola verin. Sindirim sisteminizi zorlamak istemezsiniz. Bu sırada dualarınızı tamamlayın akşam namazını kılın veya beş dakika yürüyüş yapın. Sadece bir ana yemek seçin, akıllıca bir seçim yapın ve kızartılmış trans yağ bulunan yiyeceklerden kaçının.

3-Sahuru Atlamayın

Ramazan’da yemek saatlerinin oldukça sınırlı olduğu doğrudur. Ancak bu sahurdan vazgeçmek için bir mazeret vermemeli. Sahuru atlarsanız ertesi gün sizi acıktıracak ve iftar zamanı daha fazla yemek yiyeceksiniz.

Sahurda yemeklerinizi dikkatli seçmeniz gerekir. Tuzlu veya çok tatlı yiyecekler tüketilmemesi gerekir. Beyaz tahıl ekmeği yerin tam tahıllı ekmeği tercih edebilirsiniz. Sahur menünüz de tuzsuz peynir çeşitleri veya yumurta gibi iyi protein kaynakları bulundurulmalıdır. Bu kombinasyon ile kanınızda glikoz seviyesi sürekli sabit kalacak ertesi gün açlık çekmeyeceksiniz.

ramazanda kilo vermek için 6 tavsiye

ramazanda kilo vermeniz için tavsiyeler

4-Egzersiz Yapın

Oruç tüm gün uyumak yada tembel olmak için bir bahane değildir. Ramazan ayında, günlük aktivite seviyesini belirli bir oranda korumalısınız. Aksi taktirde kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Yapılan bir araştırmaya göre aç karnına yapılan egzersizlerde daha fazla yağ yakımı olduğu gözlemlenmiştir. Günlük en az 30 dakikalık bir egzersiz yapın.

5-İşlenmiş Şeker Tüketmeyin

Ramazan ayında kilo almanın bir numaralı sebebi iftarda yediğiniz yiyecekler değil, içtiğiniz gazlı içecekler ve tükettiğiniz şekerli tatlılardandır.

Bu Ramazan, sadece meyveler, kuru meyveler, pekmez ve bal gibi doğal olarak oluşan şekerleri tüketin. Bu önerileri uygularsanız hem çok sağlıklı ve kolay bir oruç tutarsınız hem de kilo vererek sağlıklı fit vücut için ilk adımlarınızı atarsınız. Hayırlı Ramazanlar !