arama

Reishi Mantarı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir

reishi mantarı nedir, reishi mantarı faydaları ve zararları nelerdir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Reishi Mantarı Nedir

Ganoderma mantarı nedir, reishi mantarı faydaları kısaca reishi mantarı faydaları ve zararları hakkında son zamanlarda kaynaklarda sık sık karşıma çıkması ve bu konuda reklamlarını görmemden dolayı ilgi çekici ve aranan bir konu olduğunu düşündüğümden yazma gereği duydum.

Hakkında ölümsüzlük iksiri olarak bahsettiren ve birkaç daha diğer adı olan bu mantarın diğer isimleri ise şu şekildedir: ölümsüzlük mantarı, kırmızı mantar, gano mantarı ve ganoderma mantarı olarak da telaffuz edilir.

Ölümsüzlük mantarı çok önemli tıbbi özellikleri olan iyileştirici bir mantar çeşididir. Kırmızı mantarın faydaları say say bitmeyecek cinsten ama bu mantarın en dikkat çekici tarafından bir tanesi gençleştirme ve yenileme özellikleri ile meşhur olması olabilir.

Bilimsel olarak bu ölümsüzlük mantarına isim olarak Ganoderma lucidum olarak isim verilmiştir ama bütün dünya içerisinde birçok isme sahiptir ve farklı şekillerde anılır. Ağrı kesici, ateş düşürücü, mikrop önleyici ve sakinleştirmeye yarayan özellikleri mevcuttur ve bu özellikler sağladığı faydalardan sadece birkaçıdır.

reishi mantarı faydaları ve zararları nelerdir

reishi mantarı faydaları ve zararları

Reishi mantarı faydaları ve zararları nelerdir?

Her şeyin olduğu gibi kırmızı mantar içinde geçerli faydaları olduğu gibi zarar gösterdiği etken şeylerde mevcut hem bu konuyu daha detaya inerek anlatmak istediğimden hem de daha anlaşılır olması ve birkaç faydalı durumdan da bahsedebilmek adına reishi mantarı faydaları ve zararları bir çatı altında anlatmaktan ziyade alt başlıklar halinde sizlere sunacağım.

Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir?

Reishi mantarının faydaları arasında en önemlilerinden bir tanesi; dolaşımı güçlendirmesi ve kanımızdaki yağ miktarının azalmasında önemli rol oynamasıdır. Bulunduğunuz yaşa bağlı olarak sinir sisteminde meydana gelen değişiklikler sonucu mental kapasite de bir düşüş meydana gelir, hatırlama ve öğrenme gibi işlevlerde güçlükler yaşanır. Ölümsüzlük iksiri olarak bilinen gano mantarı sinir sisteminde olumlu etkiler oluşturarak bu güçlükleri gözle görülür bir şekilde atlatılmasına da yardımcı olmaktadır.

Peki kırmızı mantarın faydaları sadece bu kadar mı tabii değil o yüzden hemen maddeler şeklinde açıklamaya başlayacağım.

Maddeler:

 • Oldukça etkili bir antioksidandır ve değişik sağlık sorunları ile mücadele etmenizde katkı sağlayacaktır.
 • Sinir sisteminiz üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkisi mevcuttur. Bu da demek oluyor ki bunun sayesinde iştah kaybı gibi veya uyku sorunlarınız gibi baş belası şeyleri düzeltmenizde fayda sağlıyor.
 • Bağışıklık sistemi üzerinde yarattığı olumlu etkiler takdire şayan bir durumdadır, etkili bir adaptojen olması nedeniyle de vücudun çeşitli hastalıklardan korunmasına yardımcı olacaktır.
 • Kemoterapi tedavisi gören ve karaciğer rahatsızlıkları olan hastalar tarafından kullanılan bir besindir fakat lütfen yakınlarınıza veya kendiniz reishi mantarını tüketmeden önce doktorunuza danışın ve onayını alın.
 • Organ nakli gibi büyük bir ameliyat sonrası organ reddi riskini azaltmak amacı ile operasyon sonrası hastalar tarafından yardımcı bir besin olarak tüketilmektedir.
 • Kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürmek amacı ile kullanılan bir besindir.

Yukarıda maddeler olarak verdiğimiz şeylerin yanı sıra, birçok sağlık sorununa karşı önleyici bir takviye besin olarak kullanılmaktadır. Özellikle hastalıktan önce sağlıklı bireylerin düzenli bir şekilde tüketmesi hastalıklara karşı korunmalarında önemli derecede katkı sağlayan kırmızı mantar, uzmanların da 30 yaş üzerindeki her bireyin sıklıkla tüketmesi gerektiğini önerdiği bir besindir.

reishi mantarı şeker hastalığı arasındaki bağ

reishi mantarı şeker hastalığı

Peki Reishi Mantarı Şeker Hastalığı Arasındaki ilişki

Reishi mantarı şeker hastalığı gibi bir hastalığa faydasının olduğunu düşünen kitle kadar tamamen yanlış bir bilgi olduğunu savunan kesimde mevcut bu konuda ben sizlere 2014 yılında Dr.Soner Dileklen tarafından yapılan bir açıklamayı okuyup sizlere sunma gereği duydum tabii her insanın metabolizma yapısı farklı olacağından dolayı doktorunuza danışmadan kullanmanızı önermeyiz.

Açıklamaya geçecek olursak eğer şu şekilde başlıyor;

“Kırmızı reishi mantarının en büyük özelliği (bizimde yukarıda bahsettiğimiz gibi) bağışıklık sistemi üzerinde ciddi katkılar sağlaması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Kanser gibi büyük bir hastalıktan tutun, gribal hastalıklar gibi aklınıza gelebilecek her türlü hastalığın temelinde bağışıklık sistemindeki bozukluklar yatıyor.”

Reishi mantarı şeker hastalığı arasındaki ilişki de tam bu noktada başlıyor ve Dr.Soner Dileklen tarafından Reishi mantarının insülin duyarlılığını artırıyor ve kullanılan insülin miktarını azaltmakta etkili oluyor demesi ile bu konuda iki ayrı kesim meydana gelmekte.

Son kez reishi mantarı şeker hastalığı hakkında diyeceğim şey ise tamamen bir önerme olarak algılamamanız ve doktorunuza danışmadan fikir almadan kullanmamanız bizim amacımız sadece bilgi vermek olduğunu unutmayın.

reishi mantarı ve ms hastalığı nedir

reishi mantarı ve ms hastalığı

Reishi Mantarı ve Ms Hastalığı

Reishi mantarı ve Ms hastalığı da keza Google tarafından çok aranan ve ayrı kesitler mevcut. Ms hastalığının nedeni tam olarak bilinememekte ama bu konuda birkaç varsayım mevcuttur. Genel olarak MS (Multipl skleroz) otoimmün hastalık yani bağışıklık sistemi hastalığı olarak kabul edilmektedir. Bu neden ile Reishi mantarı ve MS hastalığı bağışıklık sistemi açısından faydalı olduğu ön görüldüğünden dolayı bir bağdaşlaştırma söz konusudur.

Reishi mantarı faydaları ve zararları ana başlığımız üzerinde reishi mantarı faydaları konusunda bir son vererek sizlere hemen arkasından gano mantarı zararları nedir bahsedip sizlere birkaç gano mantarı ürünleri hakkında bilgi vereceğim.

Gano (Reishi) Mantarı Zararları Nelerdir?

Reishi mantarının etken olduğu kalıcı bir zarar yoktur, ancak bazı hastalarda görünen bulantı, kusma, boğaz ağrısı, saç dökülmesi ve uykusuzluk gibi geçici yan etkiler görülebilir.

Son olarak size yukarıda bahsettiğim gibi kırmızı mantar ürünleri hakkında bilgi vereceğim dedim ve en çok bahsedeceğimiz ürün ise gano mantarı kahvesi olacak peki bu reishi mantarı kahvesi zararları var mı veya gano mantarı kahvesi faydaları neler merak ediyorsak hemen sizleri bekletmeden geçelim anlatmaya.

reishi mantarı kahvesi nedir

reishi mantarı kahvesi

Reishi Mantarı Kahvesi Nedir?

Aslında bu konuda internet ortamında detaylı bir bilgi mevcut değil tabi şifalı bitliker adı altında satış yapan kanallar ve siteler mevcut fakat kim sattığı bir eşyayı kötüler orası meçhul olacağından elimden geldiğince farklı kaynaklara göz atmaya çalıştım.

Kırmızı mantar kahvesi tam olarak kahve tutkunlarının hem kahve keyfinden vazgeçmemesi aynı zamanda da sağlıklı bir şey tüketmek için üretilen bitki çaylarının kahve tarzı olarak düşünebiliriz.

Reishi mantarı kahvesi zararları ve faydaları konusuna gelecek olur isek :

Reishi Mantarı Kahvesi Faydaları

Kırmızı mantarın faydaları nelerdi gelin hem bu başlık altında onları hatırlayalım hemde kahvenin faydalarını da öğrenmiş olalım.

 • Ruh ve sinir sağlığını düzeltmekte yardımcı olur.
 • Uyku sorunlarını düzeltir.
 • Fazla yağların depolanmasını önler.
 • Cildi iyileştirmede etkisi vardır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kısaca kırmızı mantar faydaları neler ise hepsini görebileceğiniz bitkisel bir ürün olarak kullanabileceğiniz bir ürün olarak çoğu yerde satışı mevcut.

Reishi Mantarı Kahvesi Zararları

O kadar aramam ve araştırmama rağmen reishi mantarı kahvesi zararları hakkında bilgi veren bir doküman bulamadım ve sanırım gano mantarı tarafında görülen yan etkiler ne ise bunda da geçerli olacağından reishi mantarı kahvesi zararları bunlar diyebileceğimizi düşündüm gelin hatırlayalım bunları tekrardan;

 • Baş dönmesi
 • Ağız kuruluğu
 • Ciltte döküntü
 • Burun kanaması
 • Mide ağrısı
 • Boğaz kuruluğu

Gibi geçici yan etkileri görebilirsiniz desek yanlış olmaz sanırım.

Umarım bu yazımızda kırmızı mantar nedir, reishi mantarı faydaları ve zararları, reishi mantarı şeker hastalığı, reishi mantarı ve ms hastalığı en son olarak ta merak ediyorsanız reishi mantarı kahvesi zararları gibi soruların cevabına erişim sağlamanızda yardımcı bir kaynak olabilmişimdir.

Yazımız hakkında yorum bırakırsanız bizi sevindirebilir veya hemen biraz daha yazımızı aşağı kaydırarak bir sonraki yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

 • Rıza
  9 ay önce

  çok fazla mantar yedim ancak Reishi mantarını ilk defa duyuyorum. Sanırım Türkiye’de mevcut değil ya da nadir bir mantar çeşidi. Sağlık üzerindeki etkileri çok fazlaymış. Reishi mantarının ölümsüzlük iksiri olarak tanımlanması çok hoşuma gitti 😀

  1
  yorum beğen