arama

Sağlıklı Saçlar İçin 9 İpucu

sağlıklı saçlar
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

1- Hergün Yıkamayın :

Saçları her gün yıkamak sadece saçınızdaki yağları değil, saç derisini ve onu besleyen keratin liflerini de temizler. Keratin, tırnak ve saç tellerinin kuvvetini ve canlılığını veren koruyucu bir tabakadır. Sağlıklı saçlar için keratin seviyesi düşük olmamalıdır. Bu tabaka şampuanın içerdiği kimyasallar sayesinde zarar görür ve saç tellerini yıpranmış bir görüntüye sahip olmasına sebep olur. Önerimiz 2 veya 3 günde bir saçlarınızı bitkisel sabun veya kuru şampuanlar ile yıkamanızdır. 

2- Saç Köklerine Saç Kremi Uygulanması :

Saç kremleri, köklere uygulanması yanlış bir harekettir. Saç köklerine uygulandığında yağın içeride kalmasına, saçın saç kremi nedeniyle geçici olarak yumuşak ve kabarık hale gelmesine neden olur. Ancak bir süre sonra yapılan yanlış uygulama sebebiyle saç kabarık ve kırılgan bir hale bürünür. Tavsiyemiz saç bakım kremini saç diplerine değil, saçların uçlarına uygulamanızdır.

3- Saçları Islakken Tarayın

Yaygın görülen hatalardan birisi de saçları kuru olarak taramaktır. Saçları kuru olarak taramak saçın yıpranmasına, kırılmasına ve elektriklenmesine yol açar. Saçlar kuruyken daha narin kırılgan bir yapıya sahiptir. Eğer saçlarınızın kırılmamasını ve dökülmemesini istiyorsanız saçlarınızı hafif nemli bir şekilde tarayın ve şekil verin.

4- Sıcak ve Nemli Ortamda Saçları Kurutmayın :

Eğer saçınızı nemli ortamda kurutursanız elektriklenmeye yol açar. Elektriklenme dolayısıyla saçlar olduğundan daha kabarık gözükür ve saçtaki kırıklar daha belirgin olur. Önerimiz saçınızı nemli olmayan serin bir yerde kurutmanızdır.

sağlık saç

sağlıklı saçlar

5- Saç Şekillendirici Aletler Kullanmayın :

Saç şekillendirici aletler yüksek ısılar sebebiyle saçlarınıza oldukça büyük zararlar verir. Kısa vadede saçlarınızın görünümü hoş olsa da uzun vadede saçlarınızda yıpranmaya hatta dökülmeye sebep olur. Önerimiz sağlıklı saçlar için bu gibi aletleri kullanımı en az düzeye indirmenizdir.

6- Arındırıcı Şampuan Kullanın :

Sağlıklı saçlar için düzenli olarak arındırıcı bitkisel şampuanlar kullanamızı öneririz. Saçların hızlı yağlanmasının ana sebebi ölü saç derisi ve kirlerin normal şampuanlar ile tam olarak temizlenememesidir. Arındıcı şampuan sayesinde saçtaki ölü deriler ve kirleri temizlenir ve saçtaki yağ oranı normal düzeye gelir. Önerimiz haftada 1 veya 2 defa arındırıcı şampuanlar ile saçlarınıza bakım yapmanızdır.

7- Düzenli Olarak Saçınızı Kestirin :

Saçları düzenli olarak kesmek, saçlardaki kırıkları almak daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Saçları her en az ayda bir kere kestirin. Eğer saç uzatmak istiyorsanız ayda en az 2 kere saçlarınızı kestirin. 

8- Saçları Havluyla Sertçe Kurulamayın :

Saçları havluyla sertçe kuruladığınızda hem saçları güçsüzleştirir hem de saç derisinde ve saç tellerinde faydalı yağları gereksiz yere çıkarmış olursunuz.

9- Sağlıklı Saçlar İçin Kaplıca

Saç derinizi yenilemek için yılda en az bir kere kaplıcaya gidin. Kaplıca sayesinde kafa derinizde hücrelerin ölmesini önler ve kafa derinizin doğal yağlar üretmesine yardımcı olursunuz.

 

 

 • Bilal
  9 ay önce

  Günümüzün en büyük problemi belki saç bakımıdır cilt problemlerinden sonra. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Birkaçına uyuyorum. Saç kurutmayla ilgili olanı da mecbur kurutmak durumunda kalıyoruz.

  1
  yorum beğen