arama

Saint Pierre Kilisesi

saint pierre kilisesi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

St Pierre Kilisesi Ziyaret Saatleri

Hıristiyanlığın mezhepleri ayrılmadan önceki ilk kilisesi olan saint pierre kilisesi Antakya tatil için gidildiğinde ziyaret edilebilecek yerlerdendir. Saint Pierre kilisesi ziyaret saatleri yazın 15 Nisan ile 2 Ekim tarihleri arasında sabah 08.30’da açılmakta akşam ise 19.00’da kapanmaktadır. Kış aylarına denk gelen 3 Ekim ile 14 Nisan arasında sabahları 08.30’da açılmakta akşam 17.00’de kapanmaktadır. Saint Pierre kilisesi haftanın her günü açıktır.

Saint Pierre Kilisesi Ne Zaman Yapıldı?

Kilise Hristiyan dininim ilk kiliselerinden birisidir. Saint Pierre Aziz Petrus olarak da tarihte anılmaktadır. saint pierre kilisesi ne zaman yapıldı sorusuna net bir tarih vermek olanaksızdır. Yapılan araştırmalarda milattan sonra 40 yılı ile ilgili bulgular mevcuttur. Hıristiyanlık dininin ilk kez adını aldığı ve bu adın bundan sonra bu şekilde kullanıldığı mağara kilise Habibi-i Neccar Dağı’nın batı yamacında yer almaktadır. Kilise Antakya-Reyhanlı karayolu üzerinden kent merkezine 2 km uzaklıktadır. Kilise kaya içerisine oyularak tavanında tonoz şeklinde oyularak biçimlendirilmiştir. Yapı 13 m derinliğe, 9,5 m ene ve 7 m yüksekliğe sahiptir.

İlk yapılmasının ardından çeşitli zamanlarda yapıya eklemeler olmuştur. Bu eklemeler. Ön tarafa uzatılan iki paye ve üç neften oluşan kilise planıdır. Yapının önünde üç kapı ve üç pencere bulunmaktadır. Saint Pierre kilisesi ne zaman yapıldı sorusuna en yakın cevap yapılan kazılarda tabanda kullanılan beyaz ve siyah renkli mozaiklerin milattan sonra 4.Yüzyılda yapıldığı tespit edilen Kavaslı Kilisesinin taban mozaiğine benzemesi nedeniyle aynı yüzyılda yapıldıkları tahminidir. Bu tahmin birçok araştırmacı tarafından Saint Pierre Kilisesi ne zaman yapıldı sorusunun tam olarak cevaplamaya yetmediği yönünde kanaat belirtmişlerdir.

St. Pierre Kilisesi Tarihi

İnanışa göre St. Pierre ya da Aziz Petrus 12 Havariden biridir. Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonra dinini yaymak için 30 yıllarında Antakya’ya gelerek vaazlar verdiği ve inanan cemaatine Hristiyan adı verildiğine inanılmaktadır. Antakya ilinde iken St. Pierre kilisesi tarihi bu ziyaretle başladığına inanılmaktadır. St. Pierre kilisesi tarihi açısından 30 yılına uzandığı yönündeki inanışın doğrulanmasına kanıt ilk Hristiyanlığa inanların burada olmasıdır. Kilisenin tabanında kullanılan mozaikler 4. Ve 5. Yüzyıllara ait olmasından dolayı tarihi boyunca ziyarete ve kullanıma devam edildiği görülmektedir.

Kilise Kapuçin rahipleri tarafından 1863 yılında restore edilmiştir. St. Pierre kilisesi tarihi ile ilgili bulgulardan bir kısmı 1932–1939 yılları arasında yapılan kazılarda elde edilmiştir. Kilisenin ilgi olma odağı Papa VI Paul tarafından hac yeri ilan edilmesi ile St. Pierre kilisesi tarihi önemi anlaşılmıştır. Pek çok yerli ve yabancı turist Hatay tatil esnasında kiliseyi ziyaret etmektedir. St. Pierre Kilisesi Tarihi konusunda yapılan araştırmaların en yenisi 2010 ila 2012 arasında yapılan kurtarma kazılarıdır. Yapılan çalışmalarda St. Pierre kilisesi tarihi içerinde bir dönem içinin sıvalı olduğu, kaçış için yol yapıldığı vaftiz kuyusunun ilk yapılardan olduğu tespit edilmiştir.