arama

Sihirli Çember Mandala Nedir?

mandala nedir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

Mandala Nedir?

Mandala nedir? Mandala Hint kökenli olan bir meditasyon aracı ve Sanskritçe kökenli bir kelime olan mandala aynı zamanda sihirli çember olarak bilinir. Manda kelime olarak enerji, öz anlamlarına gelmektedir la ise kap anlamında kullanılmış ve bunların birleşimi olarak ortaya çıkmıştır.

Bu bağlamda mandala kelime olarak enerjiyi tutan kap anlamındadır diyebiliriz. Bu sihirli çemberleri yapan kişinin hisleri, dilekleri ve iyi niyetleri bu yapılan mandala tarafından tutulduğuna inanılır.
Sihirli çemberler adı üstünde anlaşılacağı gibi çember, daire şeklindedirler nadirde olsa kare şeklindeki motiflerde mevcut ancak yuvarlak formdadırlar. Merkez bir noktadan başlayarak çeşitli farklı sembollerin bir araya gelmesi ile oluşan simgeler bir bütünü temsil eder.

Sihirli çember mandala nedir

sihirli çember nedir

Mandala (Sihirli Çember) 40.000 yıl öncesinde mağara duvarlarına çizilen daire içine alınmış resimlerde görülmüştür ve buda oldukça eski bir inancın ismi olduğunu göstermekte. Günümüze kadar biz farkında olmasak bile çeşitli yerlerde kullanımını istemsiz bir şekilde sürdürerek bu inancı getirmiş olabiliriz bu konuda örnek ile açıklamak gerekir ise Tezhip sanatı, çini, dantel motifleri, kalem işi gibi yerlerde mandalanın ne olduğu hakkında bilgi sahibi olan birsi mandalanın kullandığını fark edecektir. Bu durumda bize şöyle bir izlenim kazandırır ki oda geçmişten buyana aslında bizler mandalanın enerjisini sezgisel olarak biliyoruz ve bu durumu farkında olarak veya olmayarak kullanıyoruz. En ünlü mandalalardan birisi ying yangdır.

Mandala bir çeşit yolculuk, meditasyon ve şifalanma tekniğidir. Günlük yaşamlarımızdaki koşuşturmalar ile geçtiğinden genellikle sağ beynimiz atıl durumda kalır, mandala çizen birisinde ise bu durum dengeleniyor ve kişi kendiyle baş başa kalıyor sonrasında kendini affedip uzlaşma gerçekleştiriyor. Mandala çizerken o anki duygularımızı dışarıya yansıtır ve kendimizi ifade ederiz. Kendini kendisine ifade eden kişi ise kendiyle olan ilişkisini güçlendirmiş olur.
Kısaca mandala sakin bir zihine sahip olmamızı sağlar. İçimizde ki karmaşayı, belirsizliği ve öfkeyi dindirmeye bir hayat amacı belirlemeye bile yarayan bir inançtır diyebiliriz.

 • Furkan
  9 ay önce

  Meditasyon ile 2 yıldır uğraşıyorum. Ancak mandalaya ilk defa burda rastladım. Açıkçası biraz yeteneğe sahip olmak gerekiyor. O kadar şekili çizerseniz beyniniz oraya odaklandığı için doğal olarak odak noktanız değişiyor.

  1
  yorum beğen