arama

Stagflasyon Nedir? Stagflasyonla Mücadele Yöntemleri

stagflasyon nedir, stagflasyonla mücadele yöntemleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Hap bilgi olarak direk stagflasyon nedir sorusunun cevabını vererek ve kelime anlamı, kökeni gibi bilgilere yer vererek yazımıza başlamak istiyorum.
Fransızca “durgunluk” anlamına gelen “stagnation” ile “şişkinlik” anlamına gelen “inflation” sözcüklerinden oluşturulmuş bir sözcük öbeğine stagflasyon denir. Bu kavramı ilk defa İain Macleod 1965 yılında kullanmıştır.

Stagflasyon Nedir?

Ekonomi içerisinde yaygın olarak işsizlik ile beraber yüksek enflasyonun yaşandığı bir ekonomik istikrarsızlıktır. Stagflasyon ekonomi içerisindeki ikili katil olarak adlandırdığım enflasyon ve resesyon birleşmesi ile meydana geliyor. Bu ikili katili biraz tanımak istersek kısa bir şekilde şöyle açıklayabilirim:

Enflasyon: Tüketim mallarının fiyatlarında bir artış gözlenmesi (pahalanması).
Resesyon: Ekonomi içerisindeki yaşanan durgunluk yani alım ve satım işlerinde ciddi bir düşüş ve yavaşlama meydana gelmesi.

stagflasyon krizi nedir

stagflasyon krizi

Çoğu ekonomist tarafından stagflasyon nedir sorusu açıklaması zor bir soru olarak adlandırılır. Normal ekonomi koşulları, dinamiklerine aykırı bir durum mevcuttur. Enflasyon içerisinde şöyle bir durum vardır; Mallara talep fazla üretim az olduğu zaman fiyat artışı yaşanır ve bunun sonucu ortaya enflasyon çıkmış olur. Ekonomide, istihdam edilerek üretimi artıracak iş gücü azalmış veya kalmamıştır. Fakat bunlara terslikte resesyonda durgunluk vardır, tüketim konusunda bir durgunluk yaşanmaktadır.

Yani stagflasyon içinde bulunan bir ülkede hem fiyatlarda düzenli bir artış yaşanır hem de işsizlik sorunu (önüne geçemediğimiz belli başlı sorunlardan bir tanesi) baş gösterir. Tüketim sürecinde yaşanan durgunluktan dolayı üreticiler fiyatlar artmasına rağmen elindeki ürünleri satamadıkları için işçi çıkarma sürecine giderler.

Resesyonda olan bir devlet içerisinde gözlenen şey fiyatların artmaması ya da gerilemesidir. Tüketim ülke içerisinde arttırmak için bu şekilde doğal bir süreç meydana gelir fakat stagflasyonda bu doğal süreç gözükmez fiyatlar bir durgunluk olmasına rağmen istikrarlı bir şekilde artış gösterir.

Bu konuyu araştırma yaptığım bazı kaynaklardaki bilgiler bu yönde ve hoşuma giden ve daha açıklayıcı bir örneklendirme olarak stagflasyon nedir sorusunu matematiksel bir tanımlama ile gerçekleştiriyor o örneklendirme şu şekilde;


Enflasyon + Resesyon + İşsizlik = Stagflasyon


Stagflasyon krizi nedir sorunun araştırmasını yaptığım ve sizlere özet bir bilgi olduğum kısımdan sonra birde stagflasyonla mücadele yöntemleri nelerdir onlardan bahsedelim.

stagflasyonla mücadele yöntemleri

stagflasyonla mücadele

Stagflasyonla Mücadele

Bünyesinde iki ekonomik sorunun bileşimi olduğu için öncelikle bunların birlikte ve aynı anda çözümlenmesi gerekmektedir. Bu sorunlardan birini sabit tutup sadece diğeri için çalışma yapılması sorunu çözmek için gerekli bir adım değildir. Bu sorun ile mücadele etmek isteniyor ise iki sorununda aynı anda işlenip çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Stagflasyonla mücadele yöntemleri mikro tabanlı çeşitli yaklaşımlar içermektedir. Bunlar arasında gelirler politikası, indeksleme, üretim işlevleri ve toplam arz gibi sektörel ve bölgesel politikalar sayılabilir.

Bir ekonomist veya finans konusunda uzman bir kişi olmadığımdan dolayı verebileceğim ve araştırmalarını yaptığım kaynaklarda bulunan önermeler ve içinde kişisel görüşlerimin bulunduğu mücadele yöntemleri bu şekildedir.

Gelir Politikası: Enflasyonu etkileyen fiyat ve ürün ücret artışlarını ortadan kaldırmak amacı veya bir sınırlandırma getirilmesi üzere geliştirilen doğrudan müdahale içeren bir politika sistemidir.

Ekonomi kategorimiz içerisinde bazı politikaların daha detaylı açıklamalarını bulabilirsiniz bunlar “Para Politikası Araçları” ve “Para Politikası ve Maliye Politikası Arasındaki Farklar” isterseniz bunlara göz atabilirsiniz ve stagflasyon krizi hakkında daha detaylı bir bilgi edinmek isterseniz bu konu hakkında sizleri kaynak olarak okuyup bu yazıyı sizlere hazırladığım web sitesini aşağıdaki kaynak bölümünden ulaşabilir ve bizlere yorum olarak sorular sorabilirsiniz.

Kaynak: https://alonot.com/stagflasyon-ve-stagflasyonla-mucadele-yollari/