arama

Tabata Antrenmanı Nedir ?

Tabata Antrenmanı nedir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Emre Çelen

 Yıllar boyunca duyduğunuz sayısız egzersiz stili vardır. Güç arttırma, kilo verme, esneklik ve çeviklik veya kas inşa etmek isteyebilirsiniz. Hedefleriniz ne olursa olsun, çoğu egzersiz programı plana bağlı kaldığınız sürece hedefinize ulaşmanıza yardımcı olur. Eğer spor rutininize eklemek için yeni bir program arıyorsanız, Tabata antrenmanını denemek isteyebilirsiniz. Tabata antrenmanı dört dakikada birçok egzersizler içeren, yüksek yoğunluklu bir (HIIT) antrenmanıdır.

Tabata’nın Tarihi

Tabata antrenmanı, Japon bilim adamı Dr. Izumi Tabata ve Tokyo’daki Ulusal Spor ve Spor Enstitüsü’nden araştırmacılar tarafından keşfedildi.

Araştırmacılar tabata için iki farklı sporcu grubu üzerinden araştırma yaptı. İlk grup orta şiddette aerobik eğitimi alırken ikinci grup yüksek yoğunluklu tabata eğitimi almıştır. Orta şiddette antrenman yapan grup, toplam altı hafta boyunca haftada beş gün 1 saatlik antrenman yaptı. Yüksek yoğunluklu tabata grubu ise altı hafta boyunca haftada dört gün 4 dakika 20 saniyelik 8 set antrenman yaptı. Sonuçlar ise şöyle;

İlk grup aerobik sistemleri (kardiyovasküler) gelişti, ancak anaerobik sistemleri (kas) için çok az bir gelişme gösterdi. 2. Grup aerobik sistemleri ilk gruptan çok daha fazla artış gösterdi ve anaerobik sistemleri yüzde 28 oranında gelişti.

Sonuç olarak, yüksek yoğunluklu antrenmanın (HIIT) hem aerobik hem de anaerobik sistemler üzerinde daha fazla etkisi vardır.

tabata programı nasıldır

tabata programı nasıldır

Tabata Programı Nasıldır ?

Tabata antrenmanındaki her egzersiz sadece dört dakika sürmektedir, ancak bu dört dakika hayatınız boyunca en uzun dört dakikalardan biri olacaktır. Programın yapısı aşağıdaki gibidir:

 • 20 saniye egzersiz
 • 10 saniye dinlen
 • 8 tur tamamla

20 saniye boyunca vücudunuzu olabildiğince zorlayın ve 10 saniye dinlenin. Böylece 1 set tamamlanmış oluyor. Her egzersiz 8 setten oluşmaktadır.

İstediğiniz egzersiz hareketlerini yapabilirsiniz. Bu sizin dayanıklılığınıza bağlı, aşağıda yeni başlayanla için bir tabata programı paylaşıyorum :

 1. Push-ups (4 dakika) 
 2. Bodyweight Squats (4 dakika)
 3. Burpees (4 dakika)
 4. Mountain Climbers (4 dakika)

Push-ups (Şınav) başlayın. 20 saniye boyunca en yüksek performansta yapın ve 10 saniye dinlenin. 8 set tamamlandıktan sonra 1 dakika dinleyin ve bir sonraki harekete geçin. Tabata antrenmanı için en az 4 farklı hareket belirleyin en fazlası size kalmış. Örnek bir tabata antrenman videosu: 

 

 • Hatip Bağlars
  10 ay önce

  Tabata sporunu ilk defa bilgili abi sitesindeki videoları izlerken gördüm kesinlikle çok farklı dinamik bir sporcu sporu diyebilirim bende denemeliyim,,,

  1
  yorum beğen
  • Emre Çelen
   9 ay önce

   Hatip Merhaba, yorumun için teşekkür ederim.

   0
   yorum beğen