arama

Teknolojisi Yüksek Ülkeler Bunu Nasıl Yaptı

teknolojisi yüksek ülkeler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Teknolojisi Yüksek Ülkeler Bunu Nasıl Yaptı

Teknoloji geçmişten günümüze kadar gelişimine devam etmiş ve halen de hızını artırarak devam etmektedir. Teknoloji demek insan hayatının kolaylaşması demektir (teknolojisi yüksek ülkeler tarafına göç isteği bu yüzden). İhtiyaç duymuş olduğu işleri yapmasında teknolojinin yardım edici oldukça fazla etkisi vardır. Teknolojinin gelişimine önem veren ülkelerin sosyal ve kültürel açıdan da gelişmekte olan bir ülke oldukları da görülmektedir.

Dünya Ülkelerinin Teknolojilerini Geliştirmeleri

Japonya, Asya’nın ve belki de tüm dünyanın en teknolojik olarak gelişmiş ülkesi konumundadır. Japonya boyutsal asansörler gibi süper gelişmiş araçlar geliştirmesinin yanı sıra bu asansör herhangi bir kişiyi bir kulenin farklı katlarına taşıyabildiği de gözlemlenebilmektedir. Yapılan bazı araştırma sonuçlarına göre, Japonya’nın kendi ülkesini nükleer bombalardan ve felaketten koruyabilecek büyük bir engeli dahi önleyebilme adına teknolojilerinin geliştiğini gözler önüne sermiştir.

ABD’de bulunan daha özel olarak söylemek gerekirse Silikon Vadisi, dünyanın bir genel ağ erişimine sahip olmasının sebebidir. ABD’de zamanın en büyük teknoloji şirketlerinden bazılarının merkezi konumunda olduğu belirtilmektedir. Amerika’nın eyaletlerinden bir tanesi dünya genel ağ hızı araştırmalarının sonucunda en hızlı ve sorunsuz olarak faaliyet göstermede ilk sırada kendine yer almıştır. ABD aynı zamanda dünyayı askeri, tıp, altyapı ve ortak evler de dâhil olmak üzere yaşamın tüm yönlerine başarıyla odaklı olan az sayıdaki ülkeden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Hindistan teknoloji dünyasındaki yerinin yadsınamayacak kadar büyük olması da bahsedilmeye gerek duyulan bir konudur. Teknoloji için gereken tüm yazılımlar Hindistan’dan gelmektedir. Silikon vadisindeki insanlar dahi Hintlilerden tavsiyeler almaktadır. Hindistan, tüm bilimlerin ana vatanı olarak da gösterilmektedir. Hindistan, bilim teknolojisi dâhil olmak üzere her türlü dersi öğreten dünyanın ilk üniversitesine sahiptir. Hindistan’da teknoloji adına birçok alt yapılar bulunmaktadır. Bu alt yapılar da ülkenin teknolojik açıdan gelişmesinde oldukça büyük rol oynamaktadır. Hindistan’ın ekonomik ve bilimsel girişimi hızla gelişiyor olması ileri ki yıllarda dünya devletleri listesinde ilk sıralara çıkmasına yardımcı olması kaçınılmaz bir gerçek durumundadır.

Asya’nın Önde Gelen Ülkeleri Olan Güney Kore Ve Çin’de Teknoloji

Güney Kore dünyanın en yüksek teknoloji ülkeleri listesinde Japonya’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Güney Kore gelişmiş robotlar, arabalar, trenler, bilgisayarlar, tekneler, klimalar, televizyonlar, helikopterler ve uçaklar yapmaktan dolayı gezegendeki en iyi en yüksek teknolojiye sahip olan ülkelerinden biridir. Güney Kore, dünyanın en iyi ve en yüksek teknoloji sıralamasında başlarda bulunan ülkelerinden biridir. Güney Kore, dünyanın en hızlı genel ağ hızına sahip ülkeler listesinde yer almaktadır. Güney Kore, Japonya’nın yüksek derecede olan teknolojisine en yakın olarak gösterilen ülke konumundadır.

Çin pusula ve barut gibi insanlar açısından oldukça faydalı buluşların altına imza atan ülkedir. Bunu nasıl yaptıkları da araştırma konusu olmaktadır. Çin, yaptığı büyük gelişmelerle dünyayı gerçekten şaşırtmıştır ve halende şaşırtmaya devam etmektedir. Şüphesiz ki Çin önümüzdeki 10 ile 20 yıl içinde dünyanın en gelişmiş ülkesi olmasına kesin gözüyle bakılmaktadır. Dünya çelik rezervinin en yüksek olduğu ülke olması da ileri ki yıllarda silahlanma adına söz sahibi olmasında etkili bir rol oynamaktadır.

Bir gün belki bizde teknolojisi yüksek ülkeler arasına girerek boy gösterebiliriz. Ama o zamana kadar teknolojisi yüksek ülkeler bunu nasıl başardığına dair bu yazımıza yer vereceğiz.

Sizlerde teknolojisi yüksek ülkeler bunu nasıl başardığına dair farklı fikirleriniz ve düşünceleriniz var ise aşağıdaki yorum yap kısmından bize fikirlerinizi iletebilirsiniz.