arama

Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar?

tentürdiyot lekesi çıkar mı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Aslında bu soruyu her pansuman yaptırdığınız zaman kendinize tentürdiyot lekesi çıkar mı? Olarak soruyorsunuz peki tentürdiyot lekesi nasıl çıkar? Öğrenmek ister misiniz?

Tentürdiyot Lekesi Çıkar Mı?

Genelde evde yapılan bir pansuman sonucu kaza ile halıya damlaması ile halıdan tentürdiyot lekesi nasıl çıkar sorusu ile birlikte sorulan bir sorudur. Tentürdiyot lekesi çıkar mı bunun cevabı ise oldukça nettir tentürdiyot lekesi çıkar.

Yoğun kahverengi rengi ile birçok alanda kullanımını sürdüren tentürdiyot pek çok kişinin etrafta leke bırakacağı ve günümüzde ciltte tahrişe neden olması gibi etkilerinin ortaya çıkmış olması eski kullanımını azaltmış gibi gözükse bile hala popülerliğini koruyan sorulardan ve meraklardan birisidir. 

Tentürdiyot lekesi hızlı müdahale ile temizlenmesi gereken zor bir lekedir. Lekeyi fark ettiğiniz zaman hızlı bir şekilde daha fazla vakit kaybetmeden önlem alınmaz ise işiniz biraz daha zorlaşacaktır bu yüzden sizlere bizde fazla lafı uzatmadan tentürdiyot lekesi ne ile çıkar, nasıl çıkar sorularını cevaplayacağımız bölümlere alalım.

Ciltteki Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar

Sağlık görevlisi olduğum için sık sık hastane ortamında karşılaştığım iki temel soru olan tentürdiyot lekesi çıkar mı, ciltteki tentürdiyot lekesi ne ile çıkar bunun hastane ortamında çözümü oldukça basit alkollü çözeltiler yardımı ile hastane ortamında lekeli bölgeleri kolaylıkla çıkartabiliyoruz ama pratik ve daha kolay bir yöntemi ise limon kullanımı ve beyaz sirkedir.

Tentürdiyot lekesi henüz yeni olduysa vakit kaybetmeden soğuk suda lekeli bölgeyi ovabilirsiniz.

halıdan tentürdiyot lekesi çıkar mı

halıdan tentürdiyot lekesi nasıl çıkar

Halıdan Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar

Ev ortamında ufak tefek kesikler için kullandığımız tentürdiyotlar sonucu oluşan kazalarda hemen annelerimizin aklına gelen sorulardan birisi tentürdiyot lekesi çıkar mı oluyor veya bir halı yıkama şirketi arayışına giriyorlar ya da doğal ve kendi imkanları ile nasıl temizlenir araştırmasına başlıyorlar.

Halı ve döşeme gibi derin gözenekleri bulunan yüzeylerde bu lekenin çıkarılması daha zor olacaktır. Çünkü hızlı hareket etmez isek daha derinlere işleyecek ve çıkarılmasını güç duruma sokacaktır.

Temizlemeye başlamadan önce tentürdiyot lekesi üzerine tampon uygulayarak yayılmasının önüne geçin. Hatta bunu saf amonyak ile yaparsanız lekenin de çıktığını göreceksiniz. Bu işlem bittikten sonra saf amonyağı duru bir soğuk su ile temizleyiniz.

Bu yöntem etkili olmadı mı? Saf amonyak ile tampon uygulamak yerine temiz bir bez ile tampon uyguladıysanız soğuk saya bir yemek kaşığı sodyum tiyosülfat ekleyip lekeli bölgeyi iyice temizleyin.

koltuktan tentürdiyot lekesi çıkar mı

koltuktan tentürdiyot lekesi nasıl çıkar

Koltuktan Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar

Koltuk kumaşlarının temizliği aslında diğer yüzeylere göre daha kolaydır. Halı gibi çabuk bir şekilde lekeleri içine hapsetmediğinden dolayı oluşan tentürdiyot lekesini sadece bulaşık deterjanı ile silerek lekeden kurtulmanız mümkün.

Eğer bu leke inatçı ve hala tam anlamı ile çıkmıyor ise soğuk suyun içine koyacağınız bulaşık deterjanı ve amonyak ikilisi ile silme işlemini tekrarlayabilirsiniz. Amonyağın koltuk kumaşına zarar verebileceği olasılığını unutmamanız ve göz önünde bu riski bulundurarak bu işleme devam etmelisiniz.

kıyafetlerden tentürdiyot lekesi çıkar mı

kıyafetlerden tentürdiyot lekesi nasıl çıkar

Kıyafetlerden Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar

Sağlık memuru olarak hastanede çalıştığım dönemlerde sıklıkla tecrübe ettiğim bir ve maruz kaldığım bir sorudur. Bu sorunun çözümü ise oldukça basittir.

Şekerli su dolu bir kabın içerisine lekeli kısmın batırılıp ovalanması sonucu lekenin çıktığını göreceksiniz ama sadece bu işlem sonrası tekrar kıyafetinizi kullanmadan çamaşır makinesi içerisine sadece tentürdiyot lekesi bulunan kıyafetinizi koyup ikinci bir yıkama işlemi sonucu eski temizliğine kavuşmuş bir kıyafete sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bu yazımı hazırlamamda bana faydası dokunacak bilgileri staj zamanımda hemşire ablalarıma ve hemşir abilerime sorduğum tentürdiyot lekesi ne ile çıkar sorusunun faydası oldukça fazla umarım sizlere de bu edindiğim bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde vermeyi başarmışımdır.

Yorum yaparak aklınızdaki soruları bana yöneltebilir veya önerilerinizi ve yazıya eklememi istediğiniz yöntemleri bizim ile paylaşabilirsiniz.