arama

Testosteron Seviyesini Artırmanın 6 Yolu

Testesteron Seviyesini Arttırmanın 6 Yolu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

1-Yeterince Uyuyun :

Düzenli bir uykunun vücudunuzdaki testosteron seviyesini büyük oranda etkilediğini biliyor muydunuz ? Yeterince kaliteli bir uyku almıyorsanız, testosteron seviyeleriniz %40 oranında düşebilir. Testosteron seviyesinin normal olması için günde en az 8 saat uyumalısınız. Eğer uyku düzeniniz yoksa kendinize bir yatma rutini belirleyin ve hergün onu uygulayın. Bir süre sonra uyumanız daha kolay olacaktır. Eğer hala uyku sorunları yaşıyorsanız doktora başvurarak ilaç takviyesi almanızı öneririz.

2- Takviye Edici Besinler Tüketin :

Testosteron seviyesini yükseltmeye yardımcı olabilecek belirli besinler vardır. Örneğin hindistan cevizi yağı,karides,çilek,peynir,kabak çekirdeği gibi besinler testosteron seviyenizi yükseltmeye yardımcı olurlar. Öte yandan brokoli,lahana ve lahana gibi turpgillerden oluşan sebzeler,testosteronu seviyesini yükseltmenin yanı sıra kadınlık hormonu olarak adlandırılan östrojen hormonunu baskılayan filokütinler içerir.

3- Alkol Tüketmeyin :

Alkol tüketmenin zararlarını önceki makalelerimizde detaylı olarak açıklamıştık. Testosteron seviyenizi arttırmak konusunda gerçekten ciddi iseniz, alkol tüketmemelisiniz. Alkolde özellikle birada bolca bulunan östrojen hormonu sayesinde testesteron hormonunu bastırarak cinsel performansınızı büyük ölçüde düşürür.

Testesteron Seviyesi

Testosteron Seviyesi

4- Ağırlık Antrenmanı Yapın :

Mutlaka sağlığınız ve güç arttırmak için ağırlık antrenmanı yapın. Ağırlık antrenmanı size daha erkeksi hissetmenizi sağlar. Testosteron seviyenizi arttır. Yapılan birçok araştırma da ağırlık antrenmanı diğer antrenmanlara göre testosteron seviyesini daha fazla arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle, testosteron seviyenizi yükseltmek için haftada en az 2 defa ağırlık antrenmanı yapın.

5- Güneş Işığı Alın :

Yapılan araştırmalar sonucunda, sağlıklı bir spermin gelişimi için bir steroid hormonu olan D vitamininin gerekli olduğunu göstermektedir. D vitamini almak testosteron seviyenizi arttırmada yardımcı olur. Yeterli miktarda D vitamini almanın en iyi olu, güneş ışığından almaktır. Günde 30 dakika güneş ışığında durmak günlük D vitamini miktarının tamamını almamızı sağlar. Eğer bir hastalık yüzünden güneş ışığından D vitamini sentezleyemiyorsanız doktorunuz kontrolünde bir D vitamini takviyesi alın.

6- Stresi Azaltın :

Yalnızca stres altında salgınan kortizol hormonu, testosteron hormonu seviyesini büyük ölçüde düşürür. Testeron hormonunuzun normal düzeylerde olmasını istiyorsanız sizi strese sokacak şeylerden uzak durmanız gerekmektedir.

Yüksek Testesteronun Zararları :

Hep düşük testosteron seviyesinin zararlarından bahsettik. Peki vücudumuzda gereğinden fazla testosteron hormonu salgılarsak ne olur ?

  • Saç Dökülmesi : İleri seviyelerde kelliğe kadar gidebiliyor.
  • Öfke Durumu : Testosteron seviyesinin yüksek olması yüzünden normalden daha fazla öfkeli hırçın olunabiliyor.
  • Yorgunluk : Vücudun gereğinden fazla enerji harcaması sebebiyle yorgun düşülebilir.
  • Kolestrol : Yüksek testosteron yüksek kolesterolü de yanında getirir. Yüksek kolestrol kalp ve damarların tıkanmasına neden olur.