arama

Vücut Susuz Kalınca Neler Olur?

sıvı kaybı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Çelen

Vücutta Sıvı Kaybı Nelere Yol Açar ?

İnsan vücudunda beynin %75’i, kemiklerin %22’si, kanın %92’si, kasların ise %75’i kadarı sudan oluşmaktadır. Günlük yaşamda su tüketmemenin vermiş olduğu pek çok rahatsızlık bireylerin ilerleyen dönemlerde ciddi hastalıklara yakalanmalarına neden olabilir. Sağlıklı bir kişinin gün içerisinde 8 su bardağı kadar su içmesi gerekir. Vücutta sıvı kaybı olduğu zaman ortaya çıkabilecek olan rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir;

1. Yorgunluk

İnsan vücudunun en önemli besin kaynağı olan su vücuda günlük değerlerde giriş yapmadığı zaman dehidrasyon yani susuz kalmadan ötürü vücudu yavaşlatmaya neden olan enzimlerin devreye girmesi meydana gelir. Bu durumda bireyde halsizlik ve yorgunluk olarak geri dönüş yapar.

2. Alerji ve Astım

Susuzluğu maruz kalan vücut bünyesindeki sudan tasarruf sağlayabilmek için havayollarında daraltma işlemini devreye sokar. Bu nedenle de hestamin adı verilen enzim devreye girerek alerjileri ve astımı tetikler.

3. Yüksek Kan Basıncı

Vücut normal değerlerde su ihtiyacını karşıladığı zaman kanın %92’lik kısmı sudan oluşur. Susuz kalan bir vücutta ise kanda kalınlaşma meydana gelerek kan akışı sırasında damarlarda bir direnç oluşur ve yüksek kan basıncı meydana gelir.

4. Cilt Sorunları

Vücudun susuz kalması deri yolu ile vücut içerisinde biriken toksinlerin dışarı atılmasının önüne geçer. Bu durum da her türlü cilt probleminin vücutta meydana gelmesine neden olur. Sedef, kırışıklık, dermatit başlıca görülen rahatsızlıklardır.

Vücut Susuz Kalınca Neler Olur

vücutta sıvı kaybı nelere yol açar

5. Yüksek Kolesterol

Günlük su tüketiminin yapılmaması vücudun kolesterol seviyesinde ciddi bir artış yaşanmasına neden olur. Kolesterol seviyesinin artması ise hücrelerden daha fazla su kaybının yaşanmaması için vücudun önlem alması olarak belirli rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur.

6. Sindirim Problemleri

Alkali minerallerin ve su enzimlerinin eksikliği vücutta reflü, gastrit ve ülser gibi sindirim bozukluğu rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Günlük su tüketimini alamayan vücut sindirim sisteminde eksiklikten ötürü diğer alanlardan su almaya çalışır.

7. Böbrek Problemleri

Atık asitlerin birikimi ve toksinler bakterilerin gelişmesi adına vücutta gereken ortamı sağlamaktadır. Su bu bakterilerin oluşmasının önüne geçmekte ve vücut fazla su alamadığında mesanede inflamasyon gibi belirtiler görülebilmektedir.